Advertisement

(15:55'te güncellendi)

Küresel piyasalarda hisse senedi traderları, Avrupa piyasalarının ABD vadeli kontratları ve emtialarla birlikte yükselmesiyle, Asya'daki düşüşü geride bıraktı.

Avrupa hisse senetleri, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) Perşembe günü parasal teşvik paketini artıracağına ilişkin beklentilerle, üç günden bu yana ilk kez yükseldi. Hammaddeleri içeren gösterge, petrol ve bakırın kazançlarıyla desteklenerek, ayın en sert düşüşünün ardından sıçradı. Japonya hazine tahvillerindeki satış dalgası ABD ve Almanya tahvillerini aşağıya sürüklerken, altın düşüşünü ikinci güne taşıdı ve euro önemli paraların çoğu karşısında değer kaybetti.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahminleri, AMB'nin enflasyonu desteklemek için teşvik paketi açıklayacağı yönünde. Uluslararası Para Fonu (IMF) Salı günü, volatil finansal piyasaların ve düşük emtia fiyatlarının küresel ekonomiye ilişkin riskleri artırdığına dikkat çekerken, DoubleLine Capital'dan Jeffrey Gundlach, hisse senetlerinde yükseliş beklemenin “ koca bir kaybetme önerisi” olduğunu belirtmişti.

Londra'da “Faiz indirimine, varlık alım programının miktarına ve AMB'nin alım yapacağı ürün yelpazesinin genişlemesine ilişkin konuşmalar var.” diyen EFG Asset Management araştırma birimi yöneticisi Daniel Murray, “Yarın Draghi'nin piyasanın dilinden ne kadar anladığını göreceğiz. Önce beklentileri inşa etti ve ardından bunları karşılayamadı” şeklinde devam etti.

Stoxx Europe 600 Endeksi, Londra saatiyle 12:56'da yüzde 1.1 arttı. Bloomberg Emtia Endeksi yüzde 0.5 yükseldi. Euro, yüzde 0.4 değer kaybederek dolar karşısında 1.0970 seviyesinden işlem gördü.

(15:55'te güncellendi)