Advertisement

Essen merkezli şirket Çarşamba günü yaptığı açıklamada 2015 yılında zararının bir önceki yıla göre iki katından fazla artarak 7 milyar euro seviyesinde gerçekleştiğini bildirdi. Bloomberg'in derlediği ankete katılan 11 analistin ortalama beklentisi şirketin 6.4 milyar euro zarar edeceği yönündeydi.

Almanya'nın yenilenebilir enerjiye geçişi nedeniyle güneş ve rüzgar santralleri enerji dağıtımında öncelik kazanırken kömür ve doğal gaz ile üretim yapan geleneksel enerji santrallerinin kar marjları daralıyor. Almanya'nın en büyük 4 kamu hizmetleri şirketi 2015'te toptan elektrik maliyetlerindeki düşüş nedeniyle enerji üretim santrallerinin değerlerinde düşüş kaydetti. EON, bu gelişmeler karşısında kömür veya petrol ile üretim yapan santrallerini bir şirket altında toplayarak yılın ikinci yarısında Borsaya kote etme yönünde karar aldı.

EON CEO'su Johannes Teyssen, "Önümüzdeki süreç beklediğimizden daha zor ve daha uzun olacak" dedi.

EON'un tek seferlik kalemler hariç net karı bir önceki yıla göre değişmeyerek 1.65 milyar euro seviyesinde gerçekleşti. Şirketin satışları 116.2 milyar euro oldu. Şirket genel kuruluna 2015 karından hisse başına 0.50 euro temettü dağıtma teklifinde bulundu. EON'un bir önceki yıl dağıttığı temettü de aynı seviyedeydi.