Advertisement

ABD’de başkanlık seçimleri kapsamında bugün Cumhuriyetçi Parti’nin üç eyalette yaptığı ön seçimlerin ikisini Donald Trump, diğerini Ted Cruz, Demokrat Parti’nin iki eyalette gerçekleştirdiği ön seçimleri ise Hillary Clinton ile Bernie Sanders bölüştü.

ABD’de Başkan Barack Obama’nın halefini belirleyecek seçimler için Demokratlar ve Cumhuriyetçilerin ön seçim süreci tüm hızıyla sürerken, başkanlık yarışına dört eyalette yapılan ön seçimlerle devam edildi.

Mississippi ve Michigan eyaletlerinde hem Demokrat Parti hem de Cumhuriyetçi Parti’nin ön seçimleri gerçekleştirildi. Cumhuriyetçiler ayrıca Idaho ve Hawaii eyaletlerinde tek başına sandığa gitti.

Demokrat Parti cephesinde Vermont Senatörü Bernie Sanders rakibi eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’a Michigan’da üstünlük sağladı. Oyların yüzde 50’sini elde eden Sanders, 63 delege daha kazanmış oldu. Sanders, bu galibiyetle ön seçimleri kazandığı eyalet sayısını da 9’a yükselti.

Hillary Clinton ise Mississippi’deki ön seçimde güldü. Oyların yüzde 83’ünü kazanan Clinton, Sanders’ı büyük bir farkla geride bıraktı. Mississippi’de 28 delege kazanan Clinton, ön seçim sürecinde şu ana kadar 12 eyalette güldü.

Clinton’ın delege sayısı, süper delegelerle bin 214’e, Sanders’ın ise 566’ya çıktı. Demokrat Parti’nin adaylığını kazanabilmesi için aday adaylarının 2 bin 383 delegenin desteğini alması gerekiyor.

Trump kazanmaya devam ediyor

Cumhuriyetçi Parti kanadında emlak milyarderi Donald Trump, Mississippi ve Michigan’daki ön seçimlerde rakiplerine üstünlük sağladı. Mississippi’de oyların yüzde 47’sini alan Trump, Michigan’da ise yüzde 37 ile yarışı önde tamamladı. Trump’ı, Teksas Senatörü Ted Cruz ve Ohio Valisi John Kasich takip ederken, bu iki eyalette partililerin diğer aday adayı Florida Senatörü Marco Rubio’ya desteği yüzde 10’u dahi geçmedi.

Trump, Mississippi ve Michigan’la kazandığı eyalet sayısını 13’e çıkardı.

Cumhuriyetçi Parti’nin Idaho seçimlerini ise Ted Cruz kazandı. Oyların yüzde 42’sini elde eden Cruz’u yüzde 28 ile Trump takip etti. Eyaletteki yarışı Rubio üçüncü, Kasich ise son sırada tamamladı. Idaho ile Cruz’un rakiplerini geride bıraktığı eyalet sayısı 6’ya yükseldi.

Cumhuriyetçilerin diğer ön seçimi Hawaii eyaletinde gerçekleştirildi. ABD’nin doğu yakası ile arasında dört saat bulunan adada oy kullanımı kısa süre önce sona erdi. Adada hangi adayın galip geldiği ilerleyen saatlerde netlik kazanacak.

Bugünkü sonuçlarla Trump’ın elde ettiği delege 428’e çıkarken, Cruz 315, Rubio 151, Kasich ise 52 delegede kaldı. Cumhuriyetçi Parti’nin adaylığını kazanabilmesi için bu kişilerin bin 237 delegeye ulaşması gerekiyor.

Başkan adayları parti kurultaylarında açıklanacak

Partilerin başkan adayları, yaz aylarında yapılacak parti kurultaylarında netlik kazanacak.

Cumhuriyetçi Parti, başkan adayını Ohio eyaletinin Cleveland şehrinde 18-21 Temmuz'da yapacağı kurultayla resmen açıklayacak.

Demokrat Parti ise kurultayını 25-28 Temmuz'da Pensilvanya eyaletinin Philedelphia kentinde gerçekleştirecek.