Advertisement

Güney Kore wonu ve Çin hisseleri, küresel büyümede düzelme olacağına dair işaretlerin zayıflığı nedeniyle rallinin sonlanması ile birlikte, gelişen piyasaların bu yılın en yükseğinden geri çekilmesine öncülük etti.

Gelişen piyasa hisseleri ve para birimlerini içeren endeksler, petrolün Pazartesi günü Aralık ayından bu yana ilk kez varil başına 40 doların altına inmesinin ardından düşüşünü ikinci güne taşıdı. Güney Kore wonu, Güney Kore'nin en büyük ticari ortağı Çin'de ihracatın 2009'dan bu yana en sert düşüşünü yaşamasının ardından yabancı yatırımcıların Güney Kore hisselerini satmaya devam etmeleri ile üç haftadaki en sert düşüşünü yaşadı.

Avrupa Merkez Bankası'nın Perşembe günkü toplantısında tekrar faiz indirimine gideceği ve belki de şu ana kadar Asya ülkelerinin kilit ihracat pazarı olan Avrupa'da büyümeyi güçlendirmeyi başaramayan tahvil alım programını genişleteceği tahmin ediliyor. Japonya'mom da benzer politika uygulaması ve faizi negatife düşürmesi ile birlikte, dikkatler Japonya Merkez Bankası'nın gelecek haftaki toplantısına çevrilecek. Öte yandan, ABD'de beklenenden daha güçlü çıkan istihdam versinin faiz artırımı beklentilerini yeniden canlandırması ile birlikte, Fed'in gelecek haftaki toplantısı da yakından izlenecek.

Singapur'da, Bank of Singapore' Ltd. Döviz stratejisti Sim Moh Siong " Gelişen piyasa para birimlerindeki rallinin biraz abartılı göründüğü seviyeye ulaştık," dedi ve "Gelişen piayasalarda büyük resim, özellikle büyük ölçüde ihracata bağımlı olmaları dikkate alındığında, dış talebin zayıf olduğunu göstermeye devam ediyor. Bu da büyümeyi olumsuz etkileyebilir" şeklinde görüş bildirdi.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 2.9 düştü ve altı günlük kazancını durdurdu. MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.7 geriledi.