Advertisement

ABD hisse senetleri düşük işlem hacmiyle, emtia hisse senetlerinin petrol fiyatlarındaki gerilemeyi takip etmesiyle düşerken, yatırımcılar ekonomi ve para politikasının yönü hakkında ek işaretler görmeyi bekledi.

Hisse senetleri beş haftalık ralli gerçekleştirerek tarihinde bir yıla en kötü başlangıcındaki kayıplarını silmesinin ardından ivme kaybedebilir.

Endeks dün dört günlük tırmanışını kestikten sonra, bugün New York'ta saat 16:00 itibariyle yüzde 0.6 düşerek 2,036.68 puana geriledi ve yılın nötr seviyesinin altında seyretti. Nasdaq Bileşik Endeksi yüzde 1.1 düşerek, 11 ayın en uzun yükselişini sonlandırdı. Piyasalar Cuma günü, Paskalya'dan iki gün önce kutlanan 'Kutsal Cuma' günü nedeniyle kapalı olacak.

Londra'daki Miton Group'tan Hugh Grieves, "Piyasalar soluklanıyor ve ekonominin ilk yarıda ne yönde şekilleneceğine dair net bir resim görmek istiyor. Yatırımcılar resesyon endişelerinin üstesinden geldi ancak ilk çeyrek bilançoları konusunda tedirgin" dedi.

Batı Teksas petrolü yüzde 4 düşerek, altı haftanın en büyük kaybını gerçekleştirirken, dolar değer kazandı. Hükümetten gelen verilere göre artan petrol stokları arz durumunu 80 yıldan daha fazla sürenin en yükseğinde tuttu. Bu durum enerji üreticilerinin kayıplarını üçüncü güne taşımasına neden oldu ve hammadde fiyatları doların ayın en uzun rallisini gerçekleştirmesiyle düştü.