Advertisement

Çin hisse senetleri, Hong Kong finansal piyasalarının tatil nedeniyle kapalı olmasıyla, yükselişine ikinci günde de ara verdi.

Şanghay Bileşik Endeksi, tüketici ürünleri ve gayrimenkul şirketlerindeki kazançların metal şirketlerinin kayıplarını dengelemesiyle yüzde 0.2 arttı. Kweichow Moutai Co. hisse senetleri, ChinaInternatiomnal Capital Corp.'un şirketin bu yıl kar tahminlerini aşabileceği yönündeki açıkaması ardından Mayıs ayından bu yana görülen en güçlü beş günlük yükselişine hazırlandı. Anhui Conch Cement Co., karında düşüş olduğu şeklindeki açıklaması sonrasında düşüşünü ikinci güne taşıdı. Endeksin işlem hacmi 30 günlük ortalamanın yüzde 19 altında gerçekleşti.

Şanghay Bileşik Endeksi, bu ay gerçekleştirilen Ulusal Halk Kongresi sırasında devlet destekli fonların hisse senedi piyasasından alım yaptığı yönündeki işaretler ve kredili işlemler üzerindeki kontrolün gevşemesinin etkisiyle, Ocak düşüğünden yüzde 12 yukarıda seyretti. Dünyanın ikinci büyük ekonomisine ilişkin yatırımcı algısı iyileşmekle birlikte, bazı analistler hisse senedi piyasasındaki sıçrayışın sürdürülebilirliğini sorguluyor.

Şanghay'da Jinkuang Investment Management baş stratejisti Zhang Haidong, “Yükseliş direnç seviyesine geldi, bazı yatırımcılar çekilmeyi seçiyor ve bu, volatil işlemlerin devam edeceği anlamına geliyor. Uzun vadeli perspektiften bakılınca piyasanın, ekonominin zayıf olması ve yükselen enflasyonun politika esnekliğine az imkan tanımasıyla, aşağı yönlü hareketi gri çevirmesi için uygun zaman değil” dedi.

Şanghay Bileşik Endeksi TSİ 08:23'te yüzde 0.22 düşerel 2,954.46 puan seviyesine geldi. Gösterge Perşembe günü, ülkenin en büyük petrol ve hammadde şirketlerinden bazılarının zarar açıklaması ardından iki haftanın en sert düşüşünü gerçekleştirmişti.