Advertisement

Sabancı Holding Perakende ve Sigorta Grup Başkanı Haluk Dinçer son dönemde Avrupa ve Türkiye'deki terör saldırılarının sektöre kısa vadeli olarak etkilerinin görülebileceğini, ancak bunların marjinal ve geçici etkiler olduğuna dikkati çekti.

Kendi sorumluluk alanı olan teknoloji marketlerinde, gıda perakendeciliğinde böyle bir olumsuz etkinin görülmediğini vurgulayan Dinçer, "Sadece bazı alışverişler ertelendi. Bu hafta sonu geçen haftasonuna göre daha iyi performans sergilendi. Bir nevi geçen hafta sonunun telafisi oldu." şeklinde konuştu.

Sektörün 2016 yılı performansı hakkında öngörülerini paylaşan Dinçer, şunları kaydetti:

"2016 yılının 2015'ten daha iyi olacağını düşünüyorum. Global konjonktür açısından ocak ve şubat ayı zor geçti. Şubatın ortasından sonra risk iştahında iyileşme oldu. Türkiye ekonomisinin 2015'i yüzde 4 civarında büyüme ile kapatacak. Enflasyonda bir ara çift haneler konuşuldu ama şimdi yüzde 8'lere geriledi. Cari açığın milli gelire oranının enerji fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle yüzde 5'in altına geriledi. Bankacılık sektöründe kredi büyümesinde belli bir noktaya gelindi. Kredilerin mevduata oranında yükseklik var. Belki burada bir sınırlama gelebilir."

Dinçer, turizm sektöründeki son gelişmelere de değinerek, "Turizm sektörü muhtemelen kötü bir yıl geçirecek ama ümit ediyorum ki toplam ekonomiye etkisi sınırlı olacaktır." dedi.

Rusya ile ilişkilerin kötüleşmesi ve ekonomiye sekte vurmasının olumsuz olduğunu belirten Dinçer, "Önümüzde İran var. Ama İran'la Rusya'daki kaybı telafi edeceğiz. Sabancı olarka İran gündemizde. Şu anda araştırma aşamasındayız." şeklinde konuşmasını tamamladı.

- "Şirketlerimiz lider kadrolar tarafından yönetiliyor"

Sabancı Holding Perakende ve Sigorta Grup Başkanı Haluk Dinçer ise rekabetçi ve büyüme potansiyeli olan sektörlere yöneldiklerini anlattı.

Holdinglerinin 10 sene öncekiyle bugünkü portföylerine bakıldığında ciddi farklılıklar görüleceğine dikkati çeken Dinçer, şunları kaydetti:

"Farklıklar yaratarak kalıcı üstünlükler sağlamak diye bir vizyonumuz var. Bugünkü dönemde artık kalıcı üstünlük de pek kalmadı. Esasında Sabancı'da her bir şirket otonom yönetiliyor. Çok güçlü ortaklıklarımız, şirketlerimizin güçlü finansal yapıları, değerleri güçlü insan kaynakları var. Teknolojiye ve dijital altyapıya yıllardan beri yatırım yapıyoruz. Ayrıca profesyonel mükemmeliyet, verimlilik kültürümüz var. Bu bütün şirketlerde çok belirgindir. Müşteri odaklı çalışma kültürümüz var, bu da son derece belirgindir. Son dönemde gündemde olan inovasyon konusu... Şirketlerin her biri kendi lider takımı tarafından yönetiliyor. Holding daha çok onlara yönlendirme yapıyor, stratejik planlarını gözden geçiriyor."