Advertisement

Yen, son çeyrekteki kazançlarını devam ettirerek, dolar karşısında 18 ayın en güçlü seviyesine doğru tırmandı. Yen'deki bu değer artışı para politikasının para birimini zayıflatmadaki limitleri konusundaki endişeleri artırdı.

İlk çeyrekte yen yüzde 6.8 yükselirken, 3 yıllık teşviğin fiyata dahil olduğu sinyalini verdi. Küresel ekonomiye dair endişeler yatırımcıları bu yıl yen satın almaya teşvik etmişti. Japonya Merkez Bankası (BoJ)'nın 29 Ocak'taki sürpriz negatif faiz oranı uygulama politikası para birimindeki ralliyi durdurmada başarısız oldu.

New York saatiyle 12:09'da yüzde 0.4 değer kazanarak dolar başı 111.23 seviyesine gelerek, 2014 Ekim ayından beri en güçlü seviyesine yaklaştı. Yen, euro karşısında yüzde 0.5 değer kazanarak, 126.64 seviyesine gelirken, geçtiğimiz haftanın sonundaki yüzde 0.7'lik sıçrayışını devam ettirdi.

Tokyo-Mitsubishi Döviz stratejisti Lee Hardman, "Daha radikal önlemler almadığı sürece, BOJ'nin yeni zayıflatma konusundaki becerilerine olan şüphenin giderek arttığını söylemek yanlış olmaz." dedi ve "Küresel olaylar yenin yönünü BOJ'un kontrolünün çok dışında tayin edebilir. Yen şimdi daha çok düşüşten alım fırsatı olarak görünüyor." diyerek görüş bildirdi.

Tokyo-Mitsubishi Bankası, yıl sonunda yenin dolar başına 110 seviyesine güçleneceğini bekliyor.