Advertisement

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) Başkanı Jens Weidmann, Uluslararası Para Fonunun (IMF) aşırı borçlu Avro Bölgesi ülkeleri için genişletilmiş kurtarma programlarının vazgeçilmez bir parçası haline geldiğini söyledi.

Weidmann, Almanya’nın Frankfurt kentinde Goethe Üniversitesi tarafından düzenlenen bir etkinlikte kısa bir konuşma yaptı. Etkinliğe, IMF Başkanı Christine Lagarde da katıldı.

Konuşmasına, Lagarde'ın etkinliğe katılmasından duyduğu mutluluğu dile getirerek başlayan Weidmann, Lagarde’ın Fransa’da maliye bakanlığı yaptığı dönemde Avrupa ekonomisine büyük katkılar sağladığını kaydetti.

Weidmann, Lagarde'ın şu an IMF Başkanı olarak da bu katkıya devam ettiğini dile getirdi.

IMF'nin, aşırı borçlu Avro Bölgesi ülkeleri için genişletilmiş kurtarma programlarının vazgeçilmez bir parçası olduğuna dikkati çeken Weidmann, para politikasının uzun süreden beri çok pahalı bir hale geldiğini ancak küresel bir ilaç olmadığını vurguladı.

Weidmann, yapısal reformların uygulanmasının ve politik belirsizliği azaltmanın, yatırımı artırmada anahtar öneme sahip olduğunu da sözlerine ekledi.