Advertisement

Çin hisse senetleri, teknoloji ve tüketici şirketleri öncülüğünde haftanın en sert düşüşünü gerçekleştirdi.

Şanghay Bileşik Endeksi yerel saat ile 11:30'da yüzde 0.8 düşerek, daha önce üç ayın zirvesinden geri çekilmesinin ardından kayıplarını genişletti. Kweichow Moutai Co. yaklaşık üç haftanın en sert düşüşünü gerçekleştirdi. ZTE Corp., bir aylık aradan sonra hisse senedinin işleme açılmasının ardından Hong Kong'da düştü.

China Securities Journal'a göre Çin'de ekonomik büyümenin ivmesi, domuz eti fiyatlarındaki artıştan kaynaklı enflasyon beklentileri ve büyük şehirlerdeki konut satışlarındaki düşüşler gibi risklerle karşı karşıya. Çin'de Perşembe günü açıklanacak olan Döviz rezervlerindeki düşüş, Bloomberg anketinden çıkan sonuçlara göre, güçlü yuanın sermaye çıkışları önlemesiyle Mart ayında azalma gösterecek. Geçtiğimiz hafta açıklanan bir veri, Çin'de imalatın Mart ayında artış kaydettiğini göstermişti.

Kingston Securities Ltd. yöneticisi Dickie Wong, “Süreci hızlandıracak bir unsur yok. Çin resmi PMI'ı gibi bir kısım veri bir miktar iyileşme gösterdi, fakat fazla değil. Piyasa algısı hala çok zayıf” dedi.

Şanghay Bileşik Endeksi 3,027.48 puan seviyesine gelirken CSI 300 Endeksi yüzde 0.8 düştü.Son ekonomik göstergeler Çin anakara finansal piyasalarına bir miktar istikrar getirse de, Şanghay gösterge endeksi hala yılbaşından bu yana en kötü performansı gösteren endeksler arasında bulunuyor.