Advertisement

Avrupa hisse senetleri, bankacılık sektörü ve otomotiv sektörü hisse senetlerinin öncülüğünde, altı günde dördünkü kez düştü. Bu yılın en kötü performans gerçekleştiren grupları arasında olan bankacılık sektörü, İtalya bankalarıyla Şubat ayındaki düşük seviyesine geriledi.

Fiat Chrysler Automobiles, Michigan'daki bir fabrikasında 1,300 çalışanı işten çıkarmasının ardından, yüzde 3.9 düşerek, otomotiv üreticilerineki kayıplara öncülük etti. Petrol hisse senetleri gösterge endeksi, erken yüzde 1.3'e kadar olan yükselişini terse çevirdi.
Stoxx Europe 600 Endeksi, gün içinde yüzde 0.4 kadar arttıktan sonra, Londra'da saat 16:37 itibariyle yüzde 0.8 düştü. Temettü dağıtma hakkı olmadan işlem yapan Daimler AG ve 24 diğer şirke, hisse senedi endeksini 0.4 puan aşağı çekti.

Viyana'daki Raiffeisen Capital Management'tan Herbert Perus, "Piyasalarda çok fazla endişe var." dedi ve "Büyük yatırımcıların birçoğu, hisse senedi fiyatlarının yükseleceğine inanmıyor ve gerilemeye karşı pozisyon almış durumdalar. Yükselen petrol fiyatları, Fed'ten alınan iyi haberler ve kazanç döneminin başlaması işleri hemen değiştirebilir." diyerek görüş bildirdi.

Avrupa endeksi dün, sağlık hizmetleri şirketlerinin öncülüğünde, altı haftanın en düşüğünden sıçrama yapmıştı. Stoxx 600, 11 Şubat'ın düşüğünden bu yana yaptığı ralliyle gerçekleştirdiği yüzde 14'lük sıçramanın, son haftalarda gücünü yitirmesiyle volatil seyrediyor. Endeks 14 Mart'ta iki ayın en yükseğine ulaştığından beri yüzde 4.8 düştü. Yatırımcılar merkez bankasının teşvik paketi açıklamalarına rağmen, ekonomik verilerin 2016'nın büyük bir kısmında tahminleri tutturamaması sebebiyle, bölge üzerinde şüpheli yaklaşımlarını koruyor. Analistler, erken dönemdeki büyüme beklentilerini terse döndürerek, Stoxx 600 şirketlerinin bu yılki karlarının daralacağı tahmininde bulunuyor.