Advertisement

Asya hisse senetleri, ABD hisse senetlerinde dün görülen kayıpları takip ederek değer kaybetti ve bölgedeki geniş tabanlı satış dalgası dahilinde, tüketici ve ham madde hisse senetleri düşüşlere öncülük etti. Bölgedeki hisse senetlerinin gösterge endeksi üst üste üçüncü haftayı da kayıpla geçmeye yöneldi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.1 düşerek, Tokyo saati ile 09:05'te 124.99 seviyesine geriledi. Endeks haftayı yüzde 1.1 kayıpla geçmeye yöneldi. Endeksteki 10 sanayi grubunun tümü aşağı yönde hareket etti. Fed'in Mart ayı toplantı tutanaklarıın küresel ekonomiye ilişkin endişelere vurgu yapması ve Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde'ın Fon'un küresel büyüme için muhtemelen görünümü aşağı çekebileceğini işaret etmesinin ardından, yenin değer kazanarak dolar başına 109 seviyesini aşması ile birlikte, endişe havası küresel piyasalara geri döndü.

Melbourne'de Peak Asset Management LLC icra direktörü Niv Dagan, "Kesinlikle riskten kaçınma senaryosuna doğru hareket ediyoruz ve kaliteye güçlü bir kaçış var," dedi ve "Yatırımcılar, küresel merkez bankası müdahalesinin ekonomide büyümeyi aslında teşvik etmemeyeceği düşüncesiyle, temkinli ve aşırı sinirli" şeklinde görüş bildirdi.

Japonya'da Topix Endeksi yüzde 1.5 kaybetti ve düşüşlere enerji sondaj, demir ve çelik üreticileri öncülük etti. Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 0.7 düştü. Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.8 ve Yeni Zelanda'da S&P/NZX 50 Endeksi yüzde 0.4 geri çekildi.