Advertisement

Yende yükseliş ve düşüş bekleyenlerin anlaştıkları bir nokta, yendeki yükseliş nedeniyle Japonya Merkez Bankası (BOJ) müdahale edeceği seviyenin giderek yaklaştığı: Dolar/yen paritesinde müdahalenin geleceği bu seviye 105 olabilir.

Yenin bu yıl yüzde 8 daha yükselebileceğini öngören Bank of America Merrill Lynch stratejisti Shusuke Yamada ve öte yandan bu yıl yende bu yıl yüzde 11 düşüş öngören Nomura Securities Co.'dan Yunosuke Ikeda da, politika yapıcıların yende satışa geçeceği seviyenin 105 olduğunu öngörüyor. Dolar/yen paritesi, TSİ 07:52'de 108.75 seviyesinden işlem gördü.

BOJ'dan gelebilecek olası bir müdahalenin etkisine ilişıkin analist fikirleri birbirinden ayrılırken, yetkililerin bugüne kadarki açıklamalarının yendeki yükselişi önleyemediği açık olarak görülüyor. Yen, Ocak sonundan bu yana yüzde 12 değer kazanarak önemli paralar arasında en güçlü yükselişi gerçekleştirdi.

Yamada “105 seviyesinde gerçekçi bir müdahale olasılığı var. Eğer dolar/yen paritesi 100 seviyesinin altına inerse, müdahale ihtimali yüzde 50'nin üzerine çıkar” şeklinde görüş bildirdi.