Advertisement

Mart ayında 2009'dan beri en iyi artışı kaydeden gelişen ülke varlıkları düşüşte..Küresel büyümenin yavaşladığı endişelerinin riskli varlıklara olan talebi azaltmasıyla gelişen ülke hisse senedi piyasaları Şubat ortasından beri en kötü haftalık performansa ilerledi.

Çin Borsası üçüncü günde de gerileyerek Ocak'tan beri en uzun düşüş trendini kaydederken Brezilya para birimi real ve Güney Afrika randı emtiadaki gerilemeyle gelişen ülke para birimlerinde en fazla düşüşü kaydetti.

IMF Başkanı Christine Lagarde dün küresel büyüme tahminini indirebileceklerini belirtmişti. Fed'in önceki gün açıklanan toplantı tutanaklarında da artan küresel risklere vurgu yapıldığı görülmüştü.

Öte yandan dün Dünya Ticaret Örgütü Çin ekonomisine yönelik endişelerle bu yıl için ticarette büyüme beklentisini indirdi.

Singapur'daki Mizuho Bank'ta ekonomist olan Vishnu Varathan petrolün çok zayıf olduğunu, Çin'in istikrar kazanma işaretleriyle ticaret büyüme tahmininin indirildiğini hatırlattı ve tüm bu faktörlerin gelişen piyasalar için negatif olduğunu kaydetti

Borsalar

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi %0.1 düştü. Endeks haftalık bazda %2.2 değer kaybetti. MSCI'da 5 günlük düşüş 12 Şubatta sona eren haftadan beri en büyük değer kaybı oldu.

Endeks Mart ayında %13 artmıştı.

Petroldeki toparlanmaya rağmen bu hafta enerji şirketleri %2.2 değer yitirdi.

Çin'de Şanghay Borsası %0.7 geriledi ve bir aydaki ilk haftalık düşüşe ilerledi. Hong Kong'ta Hang Seng China Enterprises Endeksi geçen hafta ayı piyasasına girmesinin ardından beşinci günde de düştü.

Güney Kore, Endonezya ve Malezya'da borsalar bugün en az %0.3 düşerken Tayvan ve Tayland borsaları yükseldi.

Para birimleri

Brezilya MB'nin para birimine değer kaybettirme çabaları sürerken para birimi real 4 günde %3.7 düştü. Rand beş günde %2.9 değer kaybetti.

MSCI Gelişen Ülke Para Birimleri Endeksi haftalık bazda %0.7 düştü.

Endeks Mart'ta %5.2 yükselmişti.

Malezya ringiti %0.3 düştü ve haftalık bazda kaybını %0.9'a çıkardı. Bu, 8 Ocak'ta biten haftadan beri görülen en büyük kayıp. Hong Kong'ta işlem gören yuan ise bu hafta %0.29 düştü.