Advertisement

Almanya'nın mevsimsellikten ve takvim etkilerinden arındırılmış ihracatı, şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 1,3 arttı.

Almanya Federal İstatistik Ofisinin (Destatis) bugün açıkladığı geçici verilere göre, Almanya bu yılın şubat ayında mevsimsellikten ve takvim etkilerinden arındırılmış 99,4 milyar avroluk ihracat, 79,7 milyar avroluk da ithalat gerçekleştirdi.

Ülkenin şubat ayında mevsimsellikten ve takvim etkilerinden arındırılmış ihracatı ocak ayına oranla yüzde 1,3, ithalatı yüzde 0,4 yükseldi.

Piyasalarda ihracatının şubatta yüzde 0,5 artması ve ithalatın yüzde 0,3 azalması bekleniyordu.

Böylece ülkenin şubat ayı ihracat ve ithalatı piyasa beklentisinin üstünde gerçekleşti. Şubat ayında ülkenin mevsimsellikten ve takvim etkisinden arındırılmış dış ticaret fazlası ise 19,8 milyar avro olarak belirlendi.

Almanya, bu dönemde Avrupa Birliği (AB) ülkelerine 59,6 milyar avro değerinde mal gönderirken bu ülkelerden 53,3 milyar avroluk mal alımında bulundu.

Geçen yılın şubat ayına kıyasla AB ülkelerine ihracat yüzde 5,5, bu ülkelerden ithalat yüzde 5,9 artış gösterdi.

Avro Bölgesi ülkelerine ise şubatta 36,8 milyar avroluk ihracat yapılırken bu ülkelerden 36,1 milyar avroluk mal satın alındı. Aynı ayda söz konusu ülkelere ihracat yüzde 3,3, ithalat da yüzde 3,7 artış kaydetti.

Almanya’nın, AB dışındaki ülkelere (üçüncü ülkeler) şubat ayındaki ihracatı 39,9 milyar avro ve ithalatı 26 milyar avro olarak belirlendi.

2015 yılı şubat ayına kıyasla Almanya’nın bu ülkelerden ihracatı yüzde 2 yükseldi, bu ülkelerden ithalatı ise yüzde 0,4 artış kaydetti.