Advertisement

Bloomberg'in derlediği ankete katılan ekonomistlerin tümü TCMB Başkanı Erdem Başçı'nın 19 Nisan'da görevinin sona ermesinin ardından tekrar görevlendirilmeyeceğini ve yerine geçecek ismin neredeyse hemen daha genişlemeci bir politika uygulayacağını düşünüyor.

Ancak, ekonomistler bundan sonra ne olacağı konusunda ortak bir kanıya varamıyor.

Cuma günü sona eren ve 10 analistin katıldığı anonim Bloomberg anketinde 5 analist Başçı'nın görevine Murat Çetinkaya veya Ahmet Faruk Aysan'ın getirileceğini düşünüyor. Her iki isim de PPK üyesi. Ankete katılan 2 isim ise isim belirtmeksizin TCMB içerisinden bir ismin atanacağını söyledi.

Tüm analistler yeni TCMB başkanının görevi devralmasının ardından kısa süre sonra faiz indirmesini beklerken, TCMB'nin 2016 yılını nerede tamamlayacağı konusunda ayrışıyorlar.

Bloomberg anketine katılan 2 isim, TCMB'nin 2016'nın ilerleyen dönemlerinde yüzde 7.5 seviyesindeki 1 haftalık repo faizini artırmasının gerekli olacağını düşünüyor. 4 katılımcı değişiklik olmayacağını tahmin ediyor. 1 katılımcı indirim bekliyor. 6 katılımcı, geçtiğimiz ay 25 baz puan indirim yapıldıktan sonra yüzde 10.5 seviyesine gelen gecelik borç verme faizinin yıl sonunda düşmüş olacağını tahmin ediyor.

Yatırımcı güveni

Başçı'nın görevinin son bulmasına iki haftadan az kalmışken, yerine atanacak isim konusunda ihtilaf sürüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, faiz indirimine eğimli ve enflasyonla mücadele etmek, yatırımları artırmak ve büyümeyi desteklemek için düşük borçlanma maliyetlerinin gerekli olduğu görüşünü paylaşan bir isim arıyor. Davutoğlu ve Mehmet Şimşek ise geleneksel para politikalarıyla yatırımcı güvenini kazanabilecek bir isim arıyor.

Enflasyon geçtiğimiz ay son 3 yılın en hızlı düşüşünü kaydederken, veri büyük oranda bir önceki yıl gıda fiyatlarında yaşanan hızlı yükselişe bağlı olarak bu yıl geriledi. Ekonomistler, faiz indirimlerinin devam etmesinin ardından gıda fiyatlarında yaşanacak yeni bir artış ile enflasyon düşüşüne bağlı yaşanan kazanımların silinebileceği ve TL'ye olan güveni zedeleyebileceği endişesini paylaşıyor.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerden sadece 1 kişi ankete verdiği cevaplar üzerine konuşmayı kabul etti. Toronto Dominion Bank’ın Londra merkezli gelişmekte olan piyasalar araştırma şefi Cristian Maggio, yıl sonu itibariyle 1 haftalık repo faizinin yüzde 10'a ulaşmasını beklediğini söyledi. Maggio, ABD'de faiz artırımlarının devam etmesi ve Türkiye'deki yurt içi gelişmelerin (Başçı'nın yerine geçecek ismin erkenden faiz indirmesi gibi) TCMB'yi yön değiştirmeye itebileceğini düşünüyor.

Maggio, "Eğer TCMB para politikasını gevşetirse, bu hamle carry trade'i daha az çekici hale getirecektir. Bunun dışında, biz Fed'in bu yıl ve önümüzdeki yıl ikişer kez faiz artıracağını tahmin etmeye devam ediyoruz. Bu gelişme de TL ve Türkiye faiz oranı için kötü olabilir." ifadelerini kullandı.