Advertisement

Elitaş, Samsun'da iş adamları ve sanayicilerin katılımıyla düzenlenen Hedef 2023 Ortak Akıl Toplantısı'na katıldı.

Önceki günlerde Türkiye'nin 2015 yılı büyüme verilerinin açıklandığını hatırlatan Elitaş, şunları kaydetti:

"2015 yılı Orta Vadeli Program'da yer alan yüzde 4'lük büyüme hedefimizi yakaladık. Son çeyrekte ise gerçekten önemli bir büyüme performansı sergiledik ve yüzde 5,7 büyüdük. Böylece ekonomimiz son 25 çeyrektir üst üste büyüme gösterme başarısı elde etmiş oldu. Dünya ülkeleriyle kıyasladığımızda ülkemizin Avrupa Birliği, Avrupa bölgesi ve OECD ülkelerinin ortalamalarından daha fazla büyüdüğünü görüyoruz. Avrupa Birliği ülkeleri yüzde 1,9, Avro Bölgesi yüzde 1,6, OECD ülkeleri yüzde 1,9 büyüme gerçekleştirmişler. 2015 yılı itibarıyla 23 AB ülkesinden daha hızlı büyüdük. Bu verilerle değerlendirdiğimizde ülkemizin büyüme açısından dünyadan ve bölgesinden olumlu yönde ayrıştığını daha net olarak gözlemliyoruz."

Mustafa Elitaş, 2015 yılının ihracat rakamlarına da değinerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"2015 yılında ihracatımız yüzde 8,7 gerileyerek 143,9 milyar dolar oldu ancak burada bir noktanın altını çizmek istiyorum. Dünya Ticaret Örgütünün iki gün önce açıkladığı verilere, resmi rakamlara göre 2015 yılında küresel ticaret yüzde 13,5 daraldı. Türkiye'nin ihracat daralması küresel daralmadan daha az. Yani dünyadaki toplam ihracat, bir önceki yıla göre, 2014 yılına göre yüzde 13,5 daralırken Türkiye'nin dünyaya yaptığı ihracat yüzde 8,7 daraldı. 2016 yılında ihracatımız çok iyi başlamamış olsa da şubat ve mart aylarında toparlama sürecine girdiğimizi görüyoruz. İhracatımızda büyüme rakamlarını yeniden artıya geçirdik. Gümrük ve Ticaret Bakanlığımızın açıkladığı geçici vergilere göre mart ayında ihracatımız 2015 Mart ayına göre yüzde 3,2 artarak 12,8 milyar dolara yükseldi. İthalatımız ise yüzde yüzde 5,1 düştü, 17,7 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Ocak-mart döneminde hem ihracatımızda hem de ithalatımızda düşüş var ancak dış ticaret açığımız bu dönemde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21,7 azaldı. Bu durum bizim için çok önemli. İnşallah bu yılın tamamında iyi bir performans göstererek 155,5 milyar dolarlık ihracat hedefini yakalayacağımızı ümit ediyorum. Tabii burada en önemli görev değerli iş adamlarına düşüyor. Bakanlık olarak sizlere elimizden gelen desteği vermeye hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum."

Ocak-mart döneminde toplam ihracatın geçen yıla göre yüzde 1,7 azaldığını anlatan Elitaş, bunun en önemli sebeplerinden birinin Rusya krizi olduğunu kaydetti.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki terörle mücadele konusunda Habur Sınır Kapısı'nın ocakta 20 gün kapalı olduğunu belirten Elitaş, "Gürbulak Sınır Kapısı'nda da İran ile kış mevsimi dolayısıyla karşı tarafın tek vardiya çalışması münasebetiyle araç geçişlerinde bir azalma ortaya çıktı. 20 günlük sürede ortalama 2 bin 500 ila 3 bin civarında tırın geçtiğini düşünürsek, toplam 50-60 bin civarında tır 2016 yılı ocak ayının 20'sine kadar geçemedi. 10 bin dolarlık mal taşısa 600 milyon dolar, 15 bin dolarlık mal taşısa 900 milyon dolar. 2016 yılı 1 Ocak-21 Mart tarihindeki eksilişlerin sebeplerinin bu olduğunu düşünüyorum" değerlendirmesinde bulundu.