Advertisement

Reuters'te yer alan habere göre, IMF Pazar günü yaptığı açıklamada, bazı merkez bankalarının uyguladığı negatif faiz politikasının ilave bir parasal teşvik oluşturabileceğini ve kredi koşullarını kolaylaştırabileceğini söyledi.

Dünya'da 6 merkez bankası negatif faiz politikası uyguluyor. Bunlardan başlıcaları Japonya Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankası ve dünya ekonomisinin yaklaşık dörtte birinde resmi faiz oranı sıfırın altında bulunuyor.

Bu merkez bankaları mevduat faizini negatif bölgeye düşürerek bu noktaya geldi. Macaristan'da yüzde -0.05 faiz uygulanırken, İsveçte yüzde -1.25 faiz uygulanıyor. Negatif faiz uygulaması kabaca mevduata uygulanan bir "vergi" olarak tanımlanabilir.

IMF'nin finansal danışmanı ve para ve sermaye piyasaları direktörü Jose Vinals kaleme aldığı araştırma notunda, "Negatif nominal faiz oranıyla yaşanan tecrübe sınırlı olsa da, bizim şimdilik vardığımız sonuç genel olarak, negatif faizin ilave parasal teşvik ve daha uygun finansal koşullar sunmaya yardım ettiği ve bu koşulların talebi ve fiyat istikrarını desteklediği yönündedir." ifadelerini kullandı.

IMF raporu önümüzdeki hafta Washington'da gerçekleşecek IMF toplantısı öncesinde yayınlandı.