Advertisement

Asya hisse senteleri, Çin'de açıklanacak olan enflasyon ve üretici fiyatları verileri öncesi, makina siparişleri verisindeki sert düşüşle birlikte değer gerileyen Japonya hisse senetleri öncülüğünde değer kaybetti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.4 düşerek, Tokyo saati ile 09:08'de 125.83 puana indi. Küresel hisse senetleri geçen hafta, merkez bankası teşviklerinin yeterliliğine yönelik endişeler ve Japonya hisse senetlerindeki satış dalgasının etkisiyle düştü. Şimdi dikkatler Çin enflasyon verilerine ve ABD'de ilk çeyrek şirket karları dönemine çevrilmiş durumda.

Londra'da RMG Wealth Management LLP baş yatırım yetkilisi Stewart Richardson, "Ris varlıklarında son dönemde görülüne kayda değer ralli bize tekliyor gibi gözüküyor," dedi ve "Uzun süredir tartışmakta olduğumuz aşağı yönlü makro hikaye yerinde duruyor ve yatırımcılar merkez bankası politikalarına olan inançlarını yitiriyor görünüyor" şeklinde görüş bildirdi.

Japonya'da Topix Endkesi, makina siparişlerinin Şubat ayında son üç ayda ilkk kez düştüğünü gösteren verinin ardından yüzde 1 geriledi. Yen altı gün üst üste yükseldikten sonra fazla değişmedi. Japonya hisselerinin göstergesi 2016 yılında yüzde 18 düştü ve İtalya'dan sonra en kötü performans gösteren piyasa oldu. Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 0.1 gerilerken, Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi fazla değişmezken, Yeni Zelanda'da S&P/NZX 50 Endeksi hafifçe yükseldi.