Advertisement

Çin'de tüketici fiyatları geçen ay, gıda fiyatlarındaki güçlü artışın etkisi ile yükselişini sürdürdü ve üretici fiyatlarındaki deflasyon ılımlı hale geldi.

Tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) Mart ayında geçen yılın aynı ayına göre, gıda fiyatlarındaki yüzde 7.6'lık artışın desteği ile, yüzde 2.3 arttı ve Şubat ayı ile aynı hızda artış gösterdi. Üretici fiyatları endeksi (ÜFE) ise, Şubat ayındaki yüzde 4.9'luk düşüşün ardından, Mart ayında yüzde 4.3 geriledi.

Sebze ve domuz eti gibi gıdaların fiyatlarındaki artışla gelmesine karşın, enflasyondaki yukarı hareket, Çin Merkez Bankası'nın (PBOC) gevşeme konusundaki beklemesini biraz daha uzatabilir. Deflasyon baskıları da, emlak piyasasındaki toparlanmanın talebe yardımcı olması ve emtia fiyatlarındaki sıçrama ile birlikte gevşedi.

UBS Group AG, veri öncesi yayınladığı raporunda, "Reel ekonomik aktivitedeki yaklaşan istikrar, emlak satışları ve fiyatlarında süregelen sıçrama ve manşet TÜFE'de son sıçrama dikkate alındığında, para politikasındaki gevşeme ivmesinin kısa vadede muhtemelen zirve yaptığını düşünüyoruz" dedi.

Enflasyon trendleri konusunda merkez bankasının henüz endişe etmesine gerek olmadığının bir işareti olarak, gıda dışı fiyatlar geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1 arttıç Aylık bazda ise bu fiyatlar yüzde 0.4 geriledi. Merkez bankasının yıllık bazda enflasyon hedefi yüzde 3.

Üretici fiyatları ise, düşen madencilik ve ham madde maliyetlerinin baskısı altında kalmaya devam ediyor. Aylık bazda, üretici fiyatları yüzde 0.5 tırmandı.