Advertisement

Çin hisse senetleri, sanayi talebinde artış sinyallerinin etkisiyle, emtia üreticileri ve finans şirketlerinin öncülüğünde bu ayın en güçlü yükselişini gerçekleştirdi.

Şanghay Bileşik Endeksi, emtia üreticilerinin hisse senetlerinin üç ayın en yüksek kapanış fiyatlarına tırmanmasıyla, yüzde 1.6 arttı. Pazartesi günü gelen resmi verilere göre üretici fiyatları, geçtiğimiz ay Şubat'tan beri yüzde 0.5 yükselerek, Eylül 2013'ten bu yana ilk artışını gerçekleştirdi. Enflasyon Mart ayında, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2.3 seviyesinde gerçekleşti.

Üretici fiyatlarındaki artış , dünyanın ikinci büyük ekonomisinde istikrarı işaret ediyor. Geçtiğimiz haftaki açıklamaya göre merkez bankası Döviz rezervlerinde görülen beklenmedik artış, söz konusu istikrarı destekliyor.

Şanghay'da JK Life Insurance fon yöneticisi Wu Kan, “Üretici fiyatları endeksi ekonominin canlandığının sinyalini verdi. Tüketici fiyatları da fazla hızlı yükselmediği sürece kabul edilebilir” dedi.

Şanghay Bileşik Endeksi, geçtiğimz hafta yüzde 0.8 azalmasının ardından Pazartesi günkü kapanışta 3,033.96 puan seviyesine geldi. CSI 300 Endeksi ise geçtiğimz hafta yüzde 1.4 artış kaydetmişti. Hong Kong Hang Seng China Enterprises Endeksi, yerel saat ile 15:30'da yüzde 0.8 yükseldi ve Hang Seng Endeksi üç günlük kazançlarının ardından yatay seyretti.