Advertisement

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı için Murat Çetinkaya'nın atanmasına dair kararname imzaya açıldı. Bu karara dair görüşlerini Bloomberg HT'yle paylaşan uzmanlar bu gelişmenin piyasalar açısından olumlu olduğunu belirtiyor.

Merkez Bankası Eski Başkanı Durmuş Yılmaz belirsizliğin ortadan kalkması nedeniyle piyasanın algılamasının olumlu olduğunu belirtti. Yeni Başkan'ın Merkez Bankası'nın içinden olmasının önemli olduğunu kaydeden Yılmaz "Piyasa mutlaka yeni başkanı test edecektir" ifadesini kullandı.

"Bir şok kaynağı bertaraf edildi"

Finans Yatırım Başekonomisti Burak Kanlı bir belirsizliğin ortadan kalkmasının piyasalar için olumlu bir gelişme olduğunu kaydetti.

Kanlı "Biz artık 'Merkez Bankası Başkanı piyasa dinamiklerinden çok uzak biri başkan olabilir mi?' endişelerinden kurtulacağız, artık başkanın kim olduğunu biliyoruz bu başlı başına olumlu bir gelişme...

"Öte yandan Başkan'ın banka içinden olması Merkez Bankası'nın bundan sonraki uygulayacağı politikalar anlamında piyasalar olası bir şok kaynağını bertaraf etmiş oldu. Tüm bunlara bakıldığında piyasa için olumlu bir geişme" diye konuştu.

"Piyasa olumlu karşıladı"

İntegral Menkul Değerler'den Emre Çayırlı veri akışının zayıf olduğu gündemde Çetinkaya'nın atanacağı haberinin piyasa tarafından olumlu algılandığını belirtti. Çayırlı "Söz konusu kararnamenin imzalanması durumunda piyasalar biraz daha olumlu tepki verebilir şeklinde algı oluştuğu gözlemleniyor" diye konuştu.

19 Nisan'da görev süresi sona erecek olan Erdem Başçı'nın ardından halihazırda TCMB Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Murat Çetinkaya'nın atanmasına dair kararname imzaya açıldı.