Advertisement

(23:05'te güncellendi)

ABD hisse senetleri, yatırımcılar finansal krizlerden bu yana en büyük düşüşü gerçekleştireceği tahmin edilen kar dönemi öncesi, küresel hisse senetlerindeki yükselişin gücünü kaybetmesiyle kazançlarını sildi. Dolar 9 ayın en düşük seviyesine gerilerken, emtia fiyatları yükseldi.

Standard & Poor's 500 Endeksi, yüzde 0.7'ye kadar olan yükselişini sildikten sonra düştü. Alcoa Inc. tahminlere göre yüzde 10 aşağıda olması beklenen S&P 500'deki karları, piyasalar kapandıktan sonra açıklamaya başlayacak.

Standard & Poor's 500 Endeksi, New York'ta saat 16:00 itibariyle yüzde 0.3 düştü. Endeks geçtiğimiz hafta yüzde 1.2 düşerek, Şubat ayının başından bu yana en sert düşüşünü gerçekleştirmiş ve yatırımcılar şirket karlarının yakın zamandaki ralliyi doğrulayıp doğrulayamayacağını değerlendiriken piyasalara ivme kaybettirmişti.

Evercore ISI'dan kıdemli idari yönetici ve küresel portföy stratejisti Dennis Debusschere, "Açıkça görüldüğü gibi ilk çeyrek karlarında riskler mevcut fakat, eğer küresel ekonomik büyüme dibe vurduysa ve dolarda daha az karşı rüzgar olursa, ileride karlarda hızlanma görebiliriz diye düşünen, ileriye bakan yatırımcılar da mevcut." dedi.

Şubat ayının ortalarında S&P 500'deki yüzde 11 kadarlık düşün ardından, ABD hisse senetleri merkez bankası desteğinin büyümeyi desteklemeye yeteceğine dair iyimserlik ile yıla başlangıç seviyesinin yakınında seyrediyor.

(23:05'te güncellendi)