Advertisement

(19:50'de güncellendi)

Petrol, Suudi Arabistan ve Rusya'nın üretimi dondurma kararında anlaşmaya vardığı yönündeki haberler sonrası dört ayın en yükseğine tırmandı.

Petrol fiyatları, New York'ta yüzde 3.9 kadar ve Londra'da ise yüzde 4.4 kadar yükseldi. Interfax'ın kimliği belirtilmeyen dipolomatik kaynaktan aldığı bilgiye göre Suudi Arabistan ve Rusya petrol üretimini dondurma konusunda anlaştı. Interfax'a göre, Suudi Arabistan İran'ın durumuna rağmen son kararını verecek. Petrol İhraç Eden ülkeler Topluluğu (OPEC) üyeleri, Rusya'nın da dahil olduğu diğer büyük petrol üreticileriyle, üretimi dondurma konusunu konuşmak için Katar'ın başkentinde biraraya gelecek.

New York'ta Societe Generale SA petrol piyasaları başkanı Mike Wittner, "Piyasalar anlaşma sağlanacağı yönünde görüşle açıkça değişti." dedi ve "Perde arkasında konuşmalar devam ediyor ve ara sıra içeriden bir parça bilgi alabiliyoruz. Yatırımcılar da bu bilgilerle işlemlerini sürdürüyor." diyerek görüş bildirdi.

Petrol, bu yıl son 12 senenin en düşük seviyesini gördükten sonra, ABD'de üretimin düşmesinin küresel arz fazlasını azaltacağı beklentisi ile sıçrama yaptı. OPEC'in en büyük üretici Suudi Arabistan, yalnızca İran dahil büyük üreticilerin uyması durumunda üretimi donduracağını açıklarken, Kuveyt, anlaşmaya tahran'ın desteği olmadan da varılabileceğini kaydetti. OPEC üyeleri, aralarında Rusya2nın da bulunduğu önemli petrol üreticileri ile 17 Nisan'da Katar'ın başketnti Doha'da bir araya gelerek üretimin dondurulmasını görüşecek.

Haziran vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 1.57 dolar yükselerek varil başına 44.40 dolara kadar çıktı. Kontrat güniçinde 44.73 dolar seviyesine kadar yükseldi. Küresel gösterge Brent petrolü, ABD göstergesi WTI'a kıyasla 1.30 dolar primli işlem gördü.

Mayıs vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 1.31 dolar yükselerek, New York saati ile 11:58'de varil başına 40.83 dolara çıktı. Kontrat Pazartesi günü 64 sent tırmanarak 40.36 dolardan kapandı. Toplam işlem hacmi 100 günün ortalamasının yüzde 19 altındaydı.

(19:50'de güncellendi)