Advertisement

Çin hisse senetleri, Başbakan Li Keqiang'ın dünyanın ikinci büyük ekonomisinin karşı karşıya olduğu aşağı yönlü baskıyı işaret etmesi ardından, teknoloji şirketlerinin öncülüğünde geri çekildi.

Yazılım geliştiricisi Beijing Shiji Informartion Technology Co. teknoloji hisselerindeki düşüşe öncülük etti. Aracı kurum Shenwan Hongyuan Group Co. hisse senetleri, şirketin net karının ilk çeyrekte yaklaşık yarısına gerilediği yönündeki açıklaması ardından düşüş kaydetti.

China Central Television'a göre Başbakan Li, Çin ekonomisi birden fazla sorunla karşı karşıya olduğunu ve dünyanın ikinci büyü ekonomisinin, ekonomik büyümenin makul bir aralıkta seyredeceğinden emin olmak için arz yanlı reformların hayata geçirileceğini ifade etti. Şanghay'da işlem gören hisse senetleri Pazartesi günü değer kazanarak, üretici fiyatlarının 2013 yılından bu yana ilk aylık yükselişini gerçekleştirdiğini işaret eden resmi veri ardından bu ayın en güçlü yükselişini gerçekleştirdi.

Şanghay'da Jingxi Investment Management Co. CIO'su Wang Zheng, “Piyasanın ekonomideki canlanmanın sürdürülebilirliğine ilişkin endişeleri var. Özellikle dünkü yükselişin ardından, yatırımcılar hisse senedi almakta ve hisseleri yukarı çekmekte temkinli davranıyorlar” dedi.

Şanghay Bileşik Endeksi, yerel saat ile 13:37'de 3,016.49 puan seviyesine geriledi. CSI 300 Endeksi, yüzde 0.6 düştü. Hong Kong Hang Seng China Enterprises Endeksi ve Hang Seng Endeksi yüzde 0.4 yükseldi. Şanghay Endeksi'ndeki işlem hacmi 30 günlük ortalamasının yüzde 15 altında seyretti. Endeksin 30 günlük volatilitesi Kasım'dan bu yana en düşük seviyesine geldi.