Advertisement

Kuveyt Oil Company, offshore petrol platformları ve destek hizmetleri için yakında sözleşme imzalamayı planlarken Basra Körfezi ülkesi ilk denizaltı kuyularını sondajlayarak petrol üretimini 40 yıldan uzun bir sürenin üzerine çıkarmak istiyor.

Kuveyt Oil Co CEO'su Jamal Jaafar, Pazartesi günü Kuwait City'de yaptığı açıklamada, Kuwait'in bu yılın sonunda veya 2017'de üretim miktarını halihazırdaki günde 3 milyon varil seviyesinden, günde 3.165 milyon varile çıkarmayı hedeflediğini söyledi. Jaafar'ın açıklamaları, dün OPEC üyesi Irak'ın rekor seviyede petrol üretimi gerçekleştirdiğini açıklamasının ardından gelirken, bir haftadan kısa bir süre sonra en büyük petrol üreticisi ülkeler arz fazlasını azaltmak ve fiyatları desteklemek için üretimi dondurma konusunu tartışmak üzere toplanacak.

Kuveyt'in milli enerji grubu Kuwait Petroleum Corp'un petrol araştırma ve üretim biriminin CEO'su Jaafar, "Kuveyt'te üretim maliyetinin düşük olmasından faydalanmak istiyoruz" dedi.

Kuveyt ve Irak, 17 Nisan'da Doha'da üretimi dondurmak üzere toplanmayı planlayan OPEC üyeleri arasında yer alıyor. Suudi Arabistan, Rusya, Venezuela ve Katar Şubat'ta petrol üretimini Ocak ayı seviyesinde dondurmaya ilişkin bir öneri üzerinde uzlaşmıştı. İran, yaptırımlar öncesi seviyede üretime ulaşana kadar böyle bir anlaşmaya katılmayı reddetmişti. Petrol fiyatları geçtiğimiz 2 yılda yüzde 60'ın üzerinde değer kaybetti. Brent petrolün varili TSİ 13:30'da 54 sent veya yüzde 1.26 yükselişle 43.37 dolardan işlem gördü.