Advertisement

Analistler, Draghi'nin büyümeyi desteklemek için şirket harcamalarının artırılması yönündeki çabalarına giderek artan bir şüpheyle yaklaşıyorlar.

Analistler, Avrupa şirketlerinin semaye harcamalarına ilişkin tahminlerini finansal krizden bu yana hızla azaltıyorlar. CEO'lar kendi şirketlerine yatırım yapmaya çekinirken, bunun yerine bilanço şişirmeye, satın almalar ve hisse geri alımlarıyla yatırımcı çekmeye yöneliyorlar. Analistlerin, bu yılki sermaye harcamalarında yüzde 2.6 artış öngörmesine karşın, Stoxx Europe 600 Endeksi'ndeki şirketlerin 2016'da şirket başına ortalama yapacağı 19 milyon euroluk (22 milyon dolar) harcama altı yılın en cansız tahmini.

Stoxx Europe 600 Endeksi şirketlerinin uzun bir sürenin en fazla nakit miktarına sahip olmasına karşın, Avrupa şirketlerinin tesis ve ekipman yatırımları yaklaşık dört yıldır aynı seviyelerde seyrediyor. Bu isteksizlik bir miktar ekonomik büyümeye olan güvenin erimesinden kaynaklanıyor. Fakat aynı zamanda, Citigroup Inc.'e ve JPMorgan Chase & Co. endekslerine göre kar görmeye muhtaç kalmış yatırımcıların hisse geri alımları yapan veya en fazla rezerv tutan şirketleri favori göstermesi de etkili oluyor.

Frakfurt'ta “Avrupa yatırım yapmak berbat” diyen MaxAlpha Asset Consultant'dan Mathias Haege, “Bu ortam hisse geri alımlarını, karpayı dağıtmayı ve satın almaları destekliyor. Bu hissedarları mutlu etmek için çok daha az riskli bir yöntem. Ekonomide başka bir aşağı yönlü hareket olma riskine maruz kalırken, kimse sermaye harcaması yapmak istemiyor” dedi.