Advertisement

Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan, CNBC ile gerçekleştirdiği mülakatta Nisan ayının faiz artırımı için çok erken olduğunu belirtti. Kaplan, öte yandan Haziran'da faiz artırımı olasılığına açık olduğunu ifade etti.

Kaplan, yılbaşında yaşanan finansal kargaşanın tüketiciler üzerindeki psikolojik etkisinin daha önce düşünüldüğünden daha fazla olmuş olabileceğini aktardı.

Kaplan, ilk çeyrekteki düşük büyümeden ve ABD ekonomisinin bu yıl yüzde 2'nin hemen altında büyüyeceği yönündeki beklentilerden dolayı endişeli olmadığını belirtti.

Kaplan, Aralık ayında verilen faiz artırımı kararının doğru olduğunu ifade etti. Kaplan, diğer merkez bankalarının uyguladığı negatif faizlerin Fed'in normalleştirme politikası uygulamasını engellememesi gerektiğini söyledi ve ABD'nin küresel ekonomide bir ada olmadığını belirtti.

Faizlerde normalleştirme sürecinin kolay olmadığını belirten Kaplan, önümüzdeki beş yılın geçtiğimiz beş yıl kadar karmaşık olacağını belirtti.

Robert Kaplan'ın bu yıl Federal Açık Piyasa Komitesi'nde (FOMC) oy hakkı bulunmuyor.

Kaplan, yavaşlayan küresel büyümenin ABD üzerindeki etkisi nedeniyle merkez bankasının sabırlı olması gerektiğini ve politika konusunda temkinli davranması gerektiğini söyledi. 

Kaplan, GSYİH'nin toparlanmaya devam etmesi durumunda faiz artırımının fazla uzak bir gelecekte olmadığını ifade etti.

Kaplan, para politikasının her şeyi çözmeyeceğini belirtti ve Washington'a maliye politikasında adım atma konusunda çağrıda bulundu.