Advertisement

(24:00'da güncellendi)

ABD hisse senetleri, petrolün varil başına 42 dolar seviyesinin üzerine çıkarak, hareketsiz geçen kar sezonu başlangıcını gölgelemesiyle, bir haftanın en yükseğine tırmandı.

Enerji üreticiler, Suudi Arabistan ve Rusya'nın petrol üretimini dondurma kararında anlaştığı yönündeki haberlerin ardından, varil petrolün 42 doların üstünde tutunmasıyla yüzde 2.7 yükseldi. Bakırdan altına tüm metaller yukarı tırmandı. ABD'nin en büyük alüminyum üreticisin Alcoa Inc, küresel talebe dair beklentilerini azaltmasıyla düştü. Juniper Networks Inc. satışların tahminleri tutmaması üzerine düştü. JPMorgan Chase & Co. ve Citigroup Inc. bu hafta rapor sonuçlarını açıklayacak şirketler arasında.

S&P 500 Endeksi, New York'ta saat 16:00 itibariyle yüzde 1 yükselerek 2,061.74 seviyesine ilerledi. Endeks dört gün boyunca kayıp ve kazançların arasında gidip geldikten sonra Nisan ayı başlangıcına yatay seyrediyor. Dow Jones Sanayi Endeksi  165 puan yükselerek 17,721.46 seviyesine geldi.

GuideStone Capital Management küresel yatırım stratejisti David Spika, "Alcoa'dan duyduklarımıza göre güçlü bir kar büyümesi yok. Bunun yanısıra petrol fiyatlarındaki güçlenme ve dolardaki zayıflık devam ediyor." dedi ve "Kar sezonu bitene kadar piyasalarda yüksek hareketlere hak vermek zor. Yatırımcılar kilit noktalara odaklanmıyor ve sonuçları görmezden geliyor. Piyasalar kanıt bekliyor ve bu seviyeden ilerlememiz için karlara ihtiyacımız var." diye görüş bildirdi.

(24:00'da güncellendi)