Advertisement

Avrupa hisse senetleri, artan fiyatlarla emtia ve enerji üreticilerinin yukarı tırmanmasıyla birlikte yükselirken, yatırımcılar euro bölgesindeki şirketlerin durumları hakkında belirtiler için kar raporlarına dikkatlerini çevirdi.

Anglo American Plc., De Beers biriminin daha güçlü elmas satışları olacağı yönündeki tahmininin ardından, yüzde 7.1 yükselerek, madencilik hisselerinin Stoxx Europe 600 Endeksi'ndeki 19 sanayi grubu arasında en iyi performansı göstermesine öncülük etti. Enerji hisse senetleri petroldeki yükselişle yukarı tırmandı. LVMH yüzde 1.7 yükselerek, tahminlerden düşük gelen satışlar sonrası gerçekleştirdiği kayıpları tersine çevirdi.

Stoxx 600, yüzde 0.6'ya kadar olan kazanç ve yüzde 0.7'ye kadarki kayıpların arasında gidip gelmesinin ardından, Londra'da saat 16:30 itibariyle yüzde 0.5 yükselerek 334.62 seviyesinde kapandı. Mart ayında endeksi iki ayın en yükseğine çıkartan ralli, küresel ekonomik güce dair yenilenen endişeler sonrası kayboldu. Cuma günü haftalık kaybını dördüncü haftaya taşıyan endeksin değerlemesi, ABD hisse senetlerine göre bir yıldan fazlanın en düşük seviyesine yaklaştı.

Düsseldorft'ta Lampe Asset Management hisse senedi fonu yöneticisi Michael Woischneck, "Yatırımcıların kafası karışık ve ne yöne gideceklerini bilmiyorlar." dedi ve "Kar görünümleri piyasaların umduğunun tersine düşük olacak. Ne yöne doğru gittiğimizi asıl belirleyen merkez bankası." diyerek görüş bildirdi.

Yatırımcılar, Alcoa Inc'nin ABD kar sezonu raporununu başlatmasıyla, dikkatlerini karlara çevirdi. Alüminyum üreticisi küresel talep beklentilerini düşürmesi sonrası düştü. Tesco Plc, Sodexo SA ve Casino Guichard Perrachon SA bu hafta kar açıklayacak şirketler arasında. Analistler Stoxx 600'deki hisselerin 2016 karlarının yüzde 2.8 düşeceğini tahmin ediyor.