Advertisement

San Francisco Fed Başkanı John Williams finansal teknoloji ve ABD ekonomisi üzerine konuştu. Finansal teknolojinin büyük potansiyeli ve aynı derecede riskleri olduğunu söyledi.

Williams, endüstrinin yoksulluktan, eşitsizlikliğe, suç faaliyetlerinden finansal sisteme kadar sorunları belirlemede ileleme kaydettiğini ancak madalyonun bir de diğer yüzü olduğunu söyledi ve bunun da istenmeyen sonuçları olabileceğini vurguladı.

Finansal teknolojilerin tüketici mahremiyetini korumak zorunda olduğunu ve suistimale engel olması gerektiğini söyleyen San Francisco Fed Başkanı, "finansal teknolojilerin küresel anlamda finansal hizmetlerin görünümünü değiştireceğine şüphe yok" dedi.

Williams dijital para birimlerinin terör finansmanını kolaylaştırabileceğini savundu. Williams ayrıca finansal teknolojideki ölçüsüz büyümesinin potansiyel riskleri olduğunu belirtti.

San Francisco Fed Başkanı Çin'deki sert düşüşten fazla endişeli olmadığını belirterek ABD ekonomisinin diğer ülke ekonomilerine nazaran oldukça iyi durumda olduğunu söyledi. Bunun yanı sıra küresel büyümedeki yavaşlığın ABD ekonomisini durdurduğunu vurguladı.

Fed'in politikalar hakkında transparan olduğunu böylece diğer ülkelerin hazırlanabileceğini söyledi. 

Konuşmasının ileri kısımlarında Fed'in faiz artırımına da değinen Williams, gelecek faiz hareketinin ne zaman olacağının önemli olmadığını söyledi. Çekirdek enflasyonun gidişatının hala doğru yönde ve birçok istihdam verisinin iyi durumda olduğunu söyleyen San Francisco Fed Başkanı Williams 2016 yılı için iki ya da üç faiz artırımının mantıklı olduğunu sözlerine ekledi.

Bu yıl Federal Açık Piyasa Komitesi'nde (FOMC) oy hakkı bulunmayan San Francisco Fed Başkanı Williams, para politikası hakkında yorumda bulunmadı.