Advertisement

Richmond Fed Başkanı Jeffrey Lacker, Nort Carolina'da yaptığı konuşmada, merkez bankasının önceki planı olan dört kez faiz artırımı kararına bağlı kalmasının daha uygun olacağını söyledi.

2015 Aralık ayında faiz artıran Fed, bu yıl için dört kere faiz artırımı uygulaması yapabileceğine dair sinyal vermesinin ardından, Mart ayında faiz artırımı sayısı tahminlerini, küresel zayıflama ve finansal piyasalardaki kargaşa belirtileriyle 4'ten 2'ye indirmişti.

Lacker, "Benim düşüncem, FOMC'nin 2015 yılının sonunda aldığı, daha az sakin ama kademeli faiz artırımını korumaktan yana." dedi ve ABD enflasyonunun yükseldiğine dair işaretlerin, faiz artırımı için iyi bir sebep olduğunu söyledi.

Richmond Fed başkanı, ABD istihdam büyümesi dayanıklı ve çekirdek enflasyon sağlamlaştığını, istihdam ve enflasyon görünümünün faiz artırımı olasılığını güçlendirdiğini söyledi ve faiz artırımını uzun süre ertelemenin ileride hızlı faiz artırımı riskini doğurduğunu söyledi. Lacker, enflasyon oranınn 2016'da yüzde 2'ye yakın olmasını bekliyor.

Fed'i Mart ayında durmaya iten finansal piyasalardaki olumsuz gelişmelerin tersine döndüğünü belirten Lacker, "küresel risklerin ABD'ye olan etkilerinin dibe çöktüğüne bakarsak, kademeli faiz artırımı uygulamasını korumak gerekiyor." dedi

Richmond Fed Başkanı Jeffrey Lacker'in bu yıl Federal Açık Piyasa Komitesi'nde (FOMC) oy hakkı bulunmuyor.