Advertisement

Ekonomi ve siyaset gündemi - 13 Nisan Çarşamba

1- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Malezya Başbakanı Necib Rezak ile görüşecek, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ile baş başa görüşme ve çalışma öğle yemeğinde bir araya gelecek, BosnaHersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç, Pakistan Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile ayrı ayrı görüşecek.

- Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi'ne Katılan devlet ve hükümet başkanları onuruna verilecek akşam yemeğine katılacak ve Belarus Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko ile görüşecek.

(İstanbul/11.00/12.00/15.00/16.00/17.00/18.30/21.30)

2- TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Pakistan'da, Pencap Eyalet Başbakanı Şahbaz Şerif ile görüşecek.

(Lahor)

3- AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, ATO Congresium'da düzenlenecek AK Parti 5. Yerel Yönetimler Sempozyumu'na katılacak, AK Parti Genel Merkezi'nde yapılacak MYK Toplantısı'nda bulunacak.

(Ankara/11.00/17.00)

4- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Merkez Yönetim Kurulu toplantısına başkanlık edecek.

(Ankara/11.00)

YASAMA YÜRÜTME SİYASET

1- Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu ve Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Sheraton Otel'de "Türk Hukuk Sisteminde Aile, Çocuk, Kadın Çalıştayı" açılış programına katılacak.

(Ankara/10.00)

2- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Karayolları Genel Müdürlüğüne bağlı taşeron işçilerin kadroya alınmasına ilişkin ek protokol imza törenine iştirak edecek.

(Ankara/13.00)

3- Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu ve Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, yapı sektöründe çalışan ustaların mesleki niteliklerinin artırılması amacıyla eğitim ve belgelendirilmelerine yönelik protokolün imza törenine katılacak.

(Ankara/09.30)

4- Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Green Park Hotel'de, "Natura 2000 Gerekliliklerinin Uygulanması İçin Ulusal Doğa Koruma Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi" toplantısına iştirak edecek.

(Ankara/10.00)

5- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, AK Parti Genel Merkezi'nde, "İl Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanları Eğitim ve İstişare Toplantısı"na katılacak.

(Ankara/09.15)

6- TBMM'den

- Genel Kurulunda, zorunlu trafik sigortası, Diyarbakır'ın Sur ilçesinin yeniden inşası, Kanal İstanbul, 15 bin polis alınması ile ilgili konularda düzenlemeler içeren "torba kanun" tasarısının görüşmelerine devam edilecek.

- KİT Komisyonu'nda PTT Genel Müdürlüğü, TTA Gayrimenkul A.Ş. ile Doğusan Boru Sanayi ve Ticaret A.Ş'nin 2013-2014 hesapları görüşülecek.

(14.00/10.00)

EKONOMİ

1- Maliye Bakanı Naci Ağbal, Türkiye Bankalar Birliği - MASAK Çalıştayı açılış konuşmasını yapacak, 19. Fikir Sofrası Toplantısı'na iştirak edecek.

(İstanbul/10.00/19.30)

2- TÜİK, şubat ayına ilişkin sanayi ciro endeksi ile süt ve süt ürünleri üretimi istatistiklerini açıklayacak.

(Ankara/10.00)

DÜNYA-DİPLOMASİ

1- Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Avusturya Ulusal Meclisi ve Federal Konsey AB Komisyonları üyeleriyle toplantıda bir araya gelecek, Viyana Diplomatik Akademisi’nde konferans verecek.

(Viyana)

2- Suriye'deki krize siyasi çözüm bulmak amacıyla Birleşmiş Milletler öncülüğünde rejim ve muhalefet heyetleri ile dolaylı yürütülen görüşmelerin yeni turu İsviçre'de başlayacak.

(Cenevre)

3- Suriye'deki iç gelişmeler, rejimin muhaliflere saldırıları, muhaliflerin Halep'in kuzeyinde terör örgütü IŞİD ile çatışmaları ve diplomasi trafiği takip ediliyor.

(Washington/Moskova/Halep/İdlib/Şam)

4- Türkiye'ye ilişkin Avrupa Birliği 2015 İlerleme Raporu, Avrupa Parlamentosunda görüşülecek.

(Strazburg)

5- KKTC'de, Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün'ün hükümeti kurma çalışmaları izleniyor.

(Lefkoşa)

6- Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile görüşecek.

(Paris)

7- Yemen'de, hükümet güçleriyle Husiler arasında 18 Nisan'da Kuveyt'te başlayacak müzakereler öncesinde BM Yemen Özel Temsilcisi İsmail Şeyh Ahmed tarafından ilan edilen ateşkese ilişkin gelişmeler takip ediliyor.

(Sana)

8- Güney Kore'de 20'inci dönem parlamento seçimleri yapılacak.

(Seul)

KÜLTÜR SANAT

1- Beşiktaş Belediyesi, Şairler Sofrası Parkı'na şair Ataol Behramoğlu'nun heykelini dikecek.

(İstanbul/13.00)

2- Tarihçi-yazar Mustafa Armağan, 31 Mart Vakası sonrası yaşananları anlatacak.

(İstanbul/17.00)

3- Nişantaşı Üniversitesi Oda Orkestrası şef Saim Akçıl yönetiminde konser verecek.

(İstanbul/18.00)

GÜNCEL

1- Harp Akademileri Komutanlığı tarafından Deniz Harp Akademisi Komutanlığı koordinatörlüğünde, "Uluslararası Deniz Gücü ve Güvenliği Sempozyumu(SPS-2016)" icra edilecek.

(İstanbul/08.30)

AA