Advertisement

(11:20'de güncellendi)

Petrol fiyatları, büyük üreticilerin üretimin dondurulmasını görüşmek üzere gerçekleştireceği toplantının olası sonucuna ilişkin karışık beklentilerin etkisi ile kayıplarını genişletti. ABD'de özel sektörün açıkladığı veri petrol stoklarında geçen hafta artış olduğunu gösterdi.

Vadeli petrol kontratları New York'ta, önceki üç seansta yüzde 13 yükseldikten sonra yüzde 2.1 kadar geriledi. İran Petrol Bakanı Bijan Namdar Zanganeh, Seda muahbiri Reza Zandi'nin twitter üzerinden verdiği bilgiye göre, 17 Nisan'da Doha'da yapılacak toplantıya katılmayacak ve bunun yerine bir temsilci gönderecek. Kremlin basın sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak'ın Suudi mevkidaşı ile yaptığı telefon görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, İran'ın pozisyonundan bağımsız olarak, üretimin dondurulması konusunda anlaşmaya varılacağından umutlu olduğunu söyledi.

Amerikan Petrol Enstitüsü verilerine göre, ABD petrol stokları geçen hafta 6.2 milyon varil arttı. Çarşamba akşamı açıklanacak olan resmi petrols tokları verisinin ise, Bloomberg anketine göre, 1 milyon varil artması ve 80 yılı aşkın sürenin en yüksek seviyesinde kalmaya devam etmesi bekleniyor.

Sydney'de CMC Markets analisti Ric Spooner, "En azından, üretimin dondurulması, gelecekte arzdaki artışların ABD'de üretimin düşüşünden kaynaklanan faydaları giderme riskini zayıflatacak," dedi ve "Stoklar halen yüksek ve bu durum muhtemelen fiyatların daha da artmasını sınırlayacak" şeklinde görüş bildirdi.

Petrol bu yıl 12 yılın en düşük seviyesini görmesinin ardından, ABD'de üretimin azalmasının küresel arz fazlasının daralacağı beklentilerini güçlendirmesi sonucu sıçrama yaptı. Suudi Arabistan, yalnızca İran dahil büyük üreticilerin uyması durumunda üretimi donduracağını kaydederken, Kuveyt, Tahran'ın desteği olmadan da bir anlaşmaya varılabileceğini kaydetti. Katar'ın başkenti Doha'da Pazar günü gerçekleştirilecek üretimin dondurulmasının görüşüleceği toplantıya en az 16 ülke katılacak.

Mayıs vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 90 sent düşerek varil başına 41.27 dolara kadar indikten sonra, Singapur saati ile 14:46'da 41.35 dolara geldi. Kontrat Salı günü 1.81 dolar yükselerek 42.17 dolar ile 25 Kasım'dan bu yana en yüksek seviyesinden kapandı. Toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 9 üzerindeydi.

Haziran vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında 90 sent ya da yüzde 2 düşerek varil başına 43.79 dolara kadar indi. Küresel gösterge Brent petrolü, ABD göstergesi WTI'a göre 1.23 dolar primli işlem gördü.

(11:20'de güncellendi)