Advertisement

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) dışındaki petrol üreticisi ülkelerin ham petrol üretimlerinin 2016 ve 2017'de düşeceğinin öngörüldüğü bildirildi.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi'nin (EIA), aylık yayınladığı "Kısa Dönem Enerji Görünümü" raporunda, OPEC dışındaki ülkelerin petrol üretimlerinin bu yıl ve gelecek yıl düşeceğini tahmin ettiğini bildirdi. Raporda, OPEC dışındaki ülkelerin 2015'te günlük ortalama 57,6 milyon varil ham petrol ürettiği bilgisi paylaşılırken, bunun 2016'da 0,4 milyon varil, 2017'de de 0,5 milyon varil azalacağı öngörüsüne yer verildi.

EIA, bu yıl tahmin edilen düşüşün gerçekleşmesi durumunda bunun 2008'den beri ilk defa OPEC dışındaki ülkelerin petrol üretiminin yıldan yıla azalması anlamına geleceğinin altını çizdi.

Bu yıl OPEC dışındaki petrol üretimi düşüşünün en çok ABD'den kaynaklanacağına dikkati çeken EIA, dünyanın en büyük üçüncü ham petrol üreticisi konumundaki ülkenin üretiminin 2016'nın ilk çeyreğinde günlük ortalama 9,1 milyon varilden 2017'nin üçüncü çeyreğinde 7,9 milyon varile kadar inebileceği uyarısında bulundu.

Geçen yılın nisan ayında günlük ortalama 9,7 milyon varil ham petrol üreten ABD, 1971'den bu yana en yüksek üretim seviyesine ulaşmıştı. Ancak, düşük petrol fiyatları ve azalan yatırım harcamaları nedeniyle bu miktar, aydan aya hızlı şekilde düşüş kaydetmişti.

ABD petrol sektöründe bu yıl ve gelecek yıl nakit akışının yavaşlaması endişeleri nedeniyle birçok Amerikalı şirketin yatırım programlarını askıya aldığına işaret eden EIA, ülkede faiz oranlarının artma ve borç verme koşullarının zorlaşması ihtimallerini göz önüne alarak, şirketlerin sermaye erişimlerinin kısıtlanacağını vurguladı.

Öte yandan, raporda, OPEC üyelerinin 2015'te günlük ortalama 31,6 milyon varil ham petrol üretiminin bu yıl 32,2 milyon varile, gelecek yıl da 32,7 milyon varile çıkacağının öngörüldüğü belirtildi.

Raporda, OPEC üyelerinin petrol üretimindeki artışın büyük bölümünün yaptırımların kalkmasından sonra ham petrol üretim ve yatırımlarını artırmayı hedefleyen İran'dan geleceği ifade edildi.

Küresel petrol tüketimi tahminlerine de yer verilen raporda, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) üyesi ülkelerin 2015'te günlük ortalama 46,3 milyon varil olan ham petrol tüketimlerinin 2016'da 46,5 milyon varile, 2017'de de 46,6 milyon varile çıkmasının beklendiği bildirildi.

Raporda, OECD dışındaki ülkelerin ham petrol üretimlerinin geçen yıl günlük ortalama 47,4 milyon varil olduğu kaydedilirken, bunun bu yıl 48,4 milyon varile, gelecek yıl da 49,6 milyon varile yükselmesinin öngörüldüğü kaydedildi.

EIA, Brent tipi ve Batı Teksas türü ham petrolün varil fiyatlarının bu yıl ortalama 35 dolar, gelecek yıl da 41 dolar olmasını tahmin ediyor.