Advertisement

Rusya, İran'ın katılımı olmadan da petrolde üretimin dondurulması konusunda anlaşmaya varılabileceğinden umutlu.

Kremlin'in basın sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak ile Suudi mevkidaşı arasındaki telefon görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, "Umut var," dedi.

Dünyanın bu en büyük iki petrol üreticisi dahil en az 16 ülke, 17 Nisan'da Katar'ın başkenti Doha'da, aşırı arz durumundaki petrol piyasasına istikrar kazandırabilmek için üretimin dondurulmasının gürşüleceği toplantıya katılacak. Suudi Arabistan, daha önce yaptığı açıklamada, yalnızca İran dahil büyük üreticilerin uyması durumunda üretimi donduracağını açıklamıştı. İran Petrol bakanı ise üretimin dondurulmasını "gülünç" olarak nitelemişti.

Konu hakkında doğrudan bilgiye sahip bir kaynağa göre, Novaki Suudi Arabistan Petrol Bakanı Ali al-Naimi ile, üretimin dondurulmasına ilişkin koşulları görüştü. Görüşmelerin gizli olmasından dolayı istimini vermeyen kaynak, Rusya'nın bir anlaşmaya varılması konusunda umutlu olduğunu söyledi, ancak görüşmede iki ülke arasında bir anlaşma olup olmadığı konusunda yorumda bulunmadı.

Petrol bu iki ülkenin üretimin dondurulması konusunda anlaşmaya varıyor gibi görünmesinden dolayı değer kazandı. batı Teksas petrolü (WTI) dün New York'ta vail başına 42.17 dolar ile dört ayı aşkın sürenin en yüksek seviyesinden kapandı.

Peskov, Novak'ın Putin'i son görüşmeler hakkında bilgilendirdiğini söyledi, abcak görüşmenin ne zaman yapıdlığını söylemedi. Novak'ın basın servisi konu hakkında yorum yapmadı. Suudi Arabistan petrol Bakanı'na yorum için ulaşılamadı.