Advertisement

Japonya hisse senetleri, Topix Endeksi'nin altı haftanın en güçlü yükselişine hazırlanmasıyla, yükselişini ikinci güne taşıdı. Zayıf yenin ihracatçılar üzerindeki olumlu etkisi ve petrol fiyatlarındaki yükselişin emtia üreticilerinin kazançlarını artırması, Japonya hisselerini destekledi.

Japonya Topix Endeksi, Tokyo saatiyle 12:40'ta yüzde 2.5 artarak 1,331.20 puan oldu. Endekste düşen her hisseye karşılık sekiz hisse senedi yükseldi. Endekste bulunan 33 sektörün tamamı artış kaydetti. Nikkei 225 Endeksi yüzde 2.6 artarak 16,346.24 puan seviyesine geldi. Yen dolar karşısında Pazartesi günü güçlenerek Ekim 2014'ten bu yana en yüksek seviyesine ulaşmasının ardından Çarşamba günü ardı ardına ikinci güne de zayıflayarak 108.86'dan işlem gördü. Petrol, Suudi, Arabistan ve Rusya'nın üretim miktarını dondurma konusunda anlaşabileceği beklentileri ile Salı günü dört ayın zirvesine tırmandı.

Tokyo'da SMBC Nikko Securities Inc. Chihiro Ohta, “Petrol fiyatları sıçradı ve ABD piyasası bir miktar risk almaya başlıyor.Petrol fiyatlarının yükselmesiyle, ABD finans kurumlarının ve enerji şirketlerinin kredi sorunu rahat bir nefes alabilir, ve petrol üreten ülkelerde hisse senetlerinin satışından kurtulunabilir. Yatırımcılar, Japonya hisse senedi piyasasını da geri almaları gerektiğini düşünüyorlar” dedi.

Topix Endeksi, 2016 yılında yüzde 16 azaldı. Bu küresel piyasalar arasında en sert ikici düşüş oldu.