Advertisement

TEB Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Mete Yüksel Merkez Bankası'nın 100 baz puanlık faiz indirimi için yeri olduğunu söyledi.

Yatırım Kulübü'nde Açıl Sezen'in sorularını yanıtlayan Yüksel, faiz konusundaki beklentilerini şu sözlerle değerlendirdi; "Resmi olarak açıkladığımız tahminlerde 50 baz puan indirim bekliyoruz ancak 100 baz puanlık indirim için de yer var..Makro göstergeler de artık bir faiz indirimini destekler nitelikte"

Yüksel, önümüzdeki toplantıda Merkez Bankası'nın 100 baz puan gibi agresif bir indirim yapmasını piyasanın negatif algılayacağını belirtti.

"Yeni Başkan'ın kurum içinden olması rahatlatıcı"

Yüksel Merkez Bankası Başkanı olarak atanması beklenen Murat Çetinkaya'ya ilişkin ise kurum içinden birinin Başkan olmasının piyasa için rahatlatıcı olduğunu söyledi.

Yüksel, "Merkez Bankası'nın içinden birinin gelmesi piyasa için rahatlatıcı bir durumdur, Çetinkaya'nın yatırımcıyla ilişkilerinin daha sıcak olabileceğini söyleyebilirim..İlk 1-2 haftaya dikkat etmek lazım, bakalım yeni başkan ne yönde adım atacak, özellikle yabancı yatırımcı camiası bunu test etmek ister" yorumunu yaptı.