Advertisement

Maliye Bakanı Naci Ağbal, İstanbul'da MASAK ile Türkiye Bankalar Birliği çalıştayında yaptığı konuşmada gelir vergisi sisteminin revize edileceğini, kıdem tazminatı sisteminin ise değiştirileceğini söyledi. Ağbal, "Kıdem tazminatı sistemi işveren kadar çalışanı da memnun etmeyen bir sistem. Rasyonel olmayan unsurlar içeriyor... Yatırım ortamının iyileştirilmesi anlamında yapacağımız reformlar var bunların başında gelir vergisi reformu geliyor" " dedi.

Bakan Ağbal, para ve maliye politikalarında ihtiyatlı duruşun süreceğini ifade ederken, jeopoplitik belirsizliklerin bütçe performansını etkileyebileciğini belirtti. Ağbal, mali disiplinin Türkiye için ana çıpa olarak kalacağını söylerken, sermaye girişlerinin yılın geri kalanı için güven verici olduğunu belirtti. Ağbal ayrıca, 2016 büyümesinin 2015'in üzerinde, 2016 enflasyonun ise 2015'in altında kalacağını söyledi. 

Ağbal, "Bölgemizde meydana gelen jeopolitik gelişmeler bütçenin hem gelir hem de gider tarafını etkileyebilir... Bütçe açığı hedefine ulaşmak için gereken her türlü tedbiri alacağız... Ekonomi hiçbir şekilde maceraya girilecek alan değil. Mali disiplinden hiçbir şekilde ayrılmadan gereken neyse onu yapacağız..." ifadelerini kullandı

Maliye Bakanı, yakın zamanda finans piyasalarını ilgilendiren vergi düzenlemeleri yapılacağını söyledi. Ağbal, vergi düzenlemesinin bankaları ve özellikle de islami bankaları için planlandığını belirtti. Ağbal, hükümetin finans sektörüne ilişkin vergi düzenlemelerini 2 hafta içerisinde tamamlayacağını söyledi.

İflaf erteleme tartışmalarına ilişkin açıklamalarda da bulunan Ağbal, "(İflas erteleme) Çalışmamız devam ediyor, bankaların endişeleri ile bizim endişelerimiz aynı. Disiplin getirecek bazı düzenlemelerimiz olacak. Bütün sektörün vergi kanunları karşısında aynı duruma gelmesini istiyoruz. Farklılıklarını gideriyoruz ki piyasadaki aktörler, oyuncular aynı vergi düzenlemeleri karşısında rekabet yapsınlar. Genel anlamda finansman maliyetlerinin aşağı çekilmesi konusunda neler yapabileceğimizi çalışıyoruz. "ifadelerini kullandı.

Ağbal, "Terörizmin finansmanıyla mücadelede kararlılığımız devam ediyor" dedi.