Advertisement

Türkiye hisse senetleri, Asya'nın en büyük ekonomisinin sert iniş yapmaktan kurtulabileceğine yönelik bekelntilerin güç kazanarak gelişen piyasa varlıklarını desteklemesiyle, Mayıs ayından bu yana görülen en yüksek seviyesine ulaştı. Türkiye tahvilleri yükselişini üçüncü güne taşıdı.

Directional Movement Endeksi'ne (DMI) göre Borsa İstanbul 100 (BIST 100 ) Endeksi yaklaşık yüzde 1.7 yükselerek, Şubat sonunda başlayan iki yılın en uzun yukarı yönlü ivmesini genişletti. Akbank hisseleri Çarşamba günkü yükselişe en fazla katkıyı sağlarken, 10 yıllık tahvillerin faizi Kasım ayından bu yana görülen en düşük seviyeye geriledi.

Çarşamba günü Çin'den gelen verinin ithalatın beklentiden iyi gelmesi ve ithalattaki daralmanın beklenenden az gerçekleşmesi, Çin ekonomisinin ilk çeyrekte beklenenin üzerinde performans gösterdiği yönündeki spekülasyonu güçlendirdi. Türkiye'nin üçüncü büyük ticaret ortağı olan Çin'in istikrarlı görünümü, volatik emtia fiyatları ve yavaşlayan küresel büyüme endişeleriyle bu yıl olumsuz etkilenen gelişen piyasalar için destekleyici bir unsur olabilir.

Burgan Yatırım Menkul Değerler traderı Burak Demircioğlu, “Türkiye hisseleri, yükselen petrol fiyatları ve Çin'den gelen verinin beklentiden üzerinde olmasının etkisiyle azalan küresel büyüme endişelerine bağlı olarak gelişen piyasalara doğru sermaye girişinden faydalanmaya devam ediyor. Türkiye hisseleri için ana tema, yatırımcıların gelişen piyasa fonlarına para koyup koymaması” dedi.

Borsa İstanbul 100 (BIST 100) Endeksi Çarşamba günü ilk senası yüzde 1.64 artışla 85,000 puan seviyesinin üzerinde tamamladı.