Advertisement

OPEC, gelişmekte olan ekonomilerde genişlemenin yavaşlaması, havaların daha sıcak seyretmesi ve petrol desteklerinin kaldırılması nedeniyle küresel petrol talebi büyümesi tahminlerine ilişkin beklentilerini daha sert şekilde düşürebileceği uyarısında bulundu.

OPEC, 2016 petrol talebi büyümesine ilişkin tahminlerini Güney Amerika'daki ekonomik yavaşlama nedeniyle günde 50 bin varil düşürürken, bu yıl için küresel olarak günde 1.2 milyon varil artış olacağını tahmin etti. Brezilya ekonomisindeki zayıflık, Orta Doğu'daki petrol desteklerinin kaldırılması ve kuzey yarım kürede kışın daha ılıman geçmesi nedeniyle petrol talebi büyümesinin daha da düşürülebileceği söylendi.

OPEC'in Viyana merkezli sekreteryası aylık piyasa raporunda, "Mevcut olumsuz etkenler olumlu etkenlere göre daha ağır basıyor ve mevcut işaretler önümüzdeki dönemde de devam ederse bu durumun petrol talebi büyümesinde aşağı yönlü revizyon gerektirmesi muhtemel gözüküyor. Güney Amerika ve Çin'deki ekonomik gelişmeler kaygı verici." denildi.