Advertisement

JPMorgan Chase & Co., Bank of America Corp. ve diğer üç önemli banka, finansal sisteme zarar vermeden iflas edebilecekleri konusunda düzenleyicileri ikna edemediler. Şimdi ise söz konusu bankalar, Washington tarafından daha sıkı kontrol altında olma durumuyla karşı karşıya.

Aralarında Wells Fargo & Co, Bank of New York Mellon Corp. ve State Street Corp. da bulunan bankalar, düzenleyicilerin taleplerini karşılayamaması ardından ibrazlarını rafa kaldırmaları gerekiyor. Geri çevrilen bankaların, planlarını yeniden yazmak için 1 Ekim'e kadar süreleri var. Bankaların ibrazlarının ikinci kez reddedilmesi durumunda, Federal Deposit Insurance Corp.'in (FDIC) bu bankalara yönelik sermaye yeterliliği, likidite gibi unsurlarda değişiklik yapma yetkisi bulunuyor.

FDIC Başkanı Martin Gruenberg, “FDIC ve Fed, sistematik olarak önemli finansal kurumların iflas etmeleri durumunda vergi mükelleflerine herhangi bir maliyet yüklenmeyecek bir yol izlemelerini sağlamak konusunda kararlı şeklinde görüş bildirdi.