Advertisement

ABD Merkez Bankasının 12 bölgedeki alanlarındaki ekonomik aktivitelerle ilgili tespitlerin yer aldığı Fed'in "Bej Kitap" raporu'na göre birçok bölgede ekonomik aktivite Şubat ayının sonlarında ve Mart ayında genişledi.

Fed tarafından yılda 8 kez yayınlanan raporda, "Çoğu bölgede ekonomik büyüme 'mütevaziden ılımlı' aralığındaydı ve ileride de büyümenin aynı aralıkta olması bekleniyor." denildi.

Fed'in raporuna göre 12 bölgesinden biri hariç hepsinde ücretler yükseldi.

Fed, ekonominin küresel büyümedeki yavaşlığı savuşturup savuşturamayacağını, güçlü doların getirdiği riskler ve petrol fiyatlarınındaki uzun süreli düşüklüğü göz önüne alarak, faiz artırımında tedbirli olunması sinyallarini verdi.

Fed'in Bej Kitap'ı ABD ekonomik görünümüne dair hem ılımlı hem de tedbirli olmaya sebep verdi. Tüketici harcamalarının çoğu bölgede mütevazı arttığını belirtti.

Bej Kitap raporu, İmalatın çoğu bölgede yükseldiğini ancak gelecekteki büyüme beklentilerinin karışık olduğunu söyledi ve istihdam piyasalarında birkaç bölgede sağlık hizmetleri sektöründe güçlü artışı dikkat çekti.

Philadelphia'da şirketler daha nitelikli işçilerin ilgisini çekmek adına başlangıç ücretlerini yükselttiklerini bildirirken, Chicago'da ise kalifiye olmayan işçilerin ücretlerinin yükseldiği belirtildi.

Boston'da perakende, Cleveland, Richmond, Atlanta ve San Francisco'da ise inşaat sektörü olmak üzere, diğer birkaç bölge de yüksek ve düşük nitelikli işleri doldurmakta zorlanıldığını rapor etti.

Bej Kitap, petrol ve gaz üretiminin Atlanta, Kansas ve Dallas'ta düşük fiyatlardan ötürü düşmeye devam ederken, bazı bölgelerde düşüşlerin sona yaklaştığına dair sinyaller verdi.