Advertisement

Uluslararası Enerji Ajansı'ndan (IEA) "Kayagazının düşüşüyle yılın ikinci yarısında petrolde arz fazlası neredeyse kaybolacak" açıklaması yapıldı.

Uluslararası Enerji Ajansının "Aylık Petrol Piyasası Raporu"na göre, küresel petrol arzı, martta bir önceki aya göre, günlük 300 bin varil düşüşle 96,1 milyon varile geriledi.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünün (OPEC) ham petrol üretimi, martta bir önceki aya göre günlük 90 bin varil düşüşle 32,47 milyon varil olarak gerçekleşti.

Yaptırımların kalkmasıyla İran'ın artan petrol üretimi martta günlük 3,30 milyon varil oldu, OPEC'in en büyük üreticisi Suudi Arabistan'ın petrol üretimi 10,19 milyon varil olarak gerçekleşti.

OPEC ve OPEC dışı ülkelerdeki üretimin yavaşlamasıyla, küresel petrol arzı martta günlük 300 bin varil düşüşle, günlük 96,1 milyon varil oldu. Küresel petrol arzındaki düşüşün üçte ikisi OPEC dışı ülkelerden kaynaklandı. OPEC dışı ülkelerin üretimi günlük 180 bin varil farkla 56,8 milyon varile geriledi.

Rapora göre, geçen yıl günlük 94,7 milyon varil olan küresel petrol talebi, bu yıl günlük 95,9 milyon varil olacak. Günlük 32,9 milyon varille en yüksek talep Asya Pasifik ülkelerinden kaynaklanacak, bunu günlük 31,2 milyon varil taleple Amerika kıtası izleyecek.

IEA tahminlerine göre, bu yıl OPEC dışı ülkelerin ortalama üretimi günlük 57 milyon varil olacak. Bu üretim geçen yılın ortalamasına göre günlük 710 bin varil daha az seviyeyi işaret ediyor.

Büyük küresel petrol üreticilerinin, 17 Nisan Pazar günü bir araya gelerek petrol fiyatlarını dengelemek için üretimi sabit tutmak konusunda bir karara varması bekleniyor.