Advertisement

Petrol piyasasını takip edenler, Rusya, Suudi Arabistan ve diğer büyük üreticilerin Doha'da 17 Nisan'da gerçekleşecek olan toplantıda üretimi dondurma konusunda anlaşabileceği hakkında ikiye bölünmüş durumda bulunuyor. Ancak, her iki koşulda da toplantının petrol arzına bir etkisinin olması beklenmiyor, çünkü üreticiler zaten tam kapasite üretim yapıyor.

Bloomberg News anketine katılan 40 analist ve trader, Katar'ın başkenti Doha'daki görüşmelerin arzı dondurmayı başaracağına ilişkin yarı yarıya fikir ayrılığındayken, katılımcıların çoğunluğu herhangi bir anlaşmanın halihazırdaki petrol arzı üzerinde bir etkisi olmayacağını düşünüyor. Rystad Energy ve BNP Paribas'a göre, toplantıya katılan bir çok üretici isteseler de üretimi artıramayacak durumda bulunuyor.

Danske Bank kıdemli analisti Jens Pedersen, "Petrol üretici ülkelerin bir araya gelebildiklerini ve petrol piyasasıyla ilgili gerçek bir stratejiyi tartışabildiklerini göstermesi nedeniyle bu toplantının sembolik bir değeri var... Ancak kısa vadede görüşmelerin petrol piyasasındaki temellere herhangi bir etkisi olmayacağını tahmin ediyorum." dedi.

Petrol fiyatları bu yılın başında son 12 yılın en düşük seviyesini gördükten sonra OPEC ve diğer üreticilerin petrol üretimi konusunda ortak hareket etmeyi denemesiyle toparlandı. Bu petrol üretici ülkelerin son 15 yıldaki en kayda değer denemesi oluyor. OPEC, Kasım 2014'te üretimi düşürerek fiyatları korumaya çalışmaktansa pazar payı kazanmayı amaçlayarak strateji değiştirmişti. İran ve Brezilya gibi bazı ülkeler de bu yıl üretim artırmayı planladıklarını ve üretimi dondurmayacaklarını açıklamışlardı.