Advertisement

Çin hisse senetleri, dünyanın ikici büyük ekonomisindeki toparlanma işaretleriyle teknoloji şirketleri öncülüğünde üç ayın zirvesine tırmandı.

Şanghay Bileşik Endeksi, kazançlar ve kayıplar arasında dalgalanmasının ardından Perşembe gününü yüzde 0.51 yükselişle 3,082.36 puandan kapattı. Beijing Ultrapower Software Co. ve Haitian Flavouring & Food Company Ltd. hisseleri, yüzde 2.8'in üzerindeki yükseliş ile teknoloji ve tüketici hisselerindeki yükselişe öncülük etti. Ocak ayında görülen bu yılın en düşük seviyesinden bu yana en iyi performans gösteren sektörler arasında yer alan hammadde ve enerji şirketleri, yükseliş sürecine metal ve petrol fiyatlarındaki düşüşle ara verdi.

Çin hisse senedi gösterge endeksi, dünyanın ikinci büyük ekonomisinde istikrara ilişkin işartler ve devlet destekli fonlardan gelen alımalra ilişkin spekülasyonun etkisiyle, 28 Ocak'tan bu yana yüzde 16 tırmanarak 2016 kayıplarını yüzde 13 seviyesine indirdi.

Şanghay'da Huaxi Securities Co. analisti Wei Wei, “Çin ekonomisi toparlanma sürecinde, yani hisse senetlerindeki sıçrama, bir miktar geri çekilme görsekte temellerle destekleniyor. Emtia ve enerji hisseleri geçtiğimiz birkaç yılda kötü performans gösterdi, bu nedenle ekonomik istikrara ve kapasite fazlasını sınırlandırmaya yönelik hükümet çabalarına ilişkin haberler ilk olarak değerlemelerin toparlanmasına yardım edecek” dedi.