Advertisement

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 13. İslam Zirvesi'nde konuştu.

Terör ve şiddetin İslam dünyasının en büyük meselelerinden biri olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

"..Sözüm ona İslam ve müslümanlık adına her gün mazlumlara saldıran onların canlarına kast eden, mallarını yağmalayan terör örgütleri asla bu mukaddes dinin temsilcisi olamaz. Çünkü bizim dinimiz barış dinidir, sulh dinidir. Ve bizim peygamberimiz barış elçisidir."

- "Zarar gören Müslümanlar"

"Bizler müslüman olarak İslam ülkeleri olarak ne kadar birbirimize düşersek umudunu bizlere bağlamış olan masumlar o kadar çok sıkıntıya maruz kalacaklardır. Böyle bir vebali üstlenemeyiz" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bunun için bölücü değil, birleştirici olmalıyız. İhtilafları değil ittifakları, husumeti değil muhabbeti güçlendirmeliyiz. Çünkü yaşanan çatışmalardan, çekişmelerden düşmanlıklardan zarar gören sadece müslümanlardır, sadece İslam ülkeleridir. Dostları çoğaltmak düşmanları da azaltmak durumundayız. Müslümanlığımızın kardeşliğimize verdiğimiz önem kadar olduğunu unutmayacağız. Bugünkü zirve özellikle bu zirve toplantımızın tüm müslümanların birliği, beraberliği, kardeşliği, dayanışması yolunda bir milat bir dönüm noktası olmasını Allah'tan temenni ediyorum" ifadelerini kullandı.

Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

"Terör ve şiddet sorunu bugün İslam dünyasının en büyük meselelerinden biridir. Geçmişte El-Kaide yüzünden Afganistan'ın nasıl tahrip edildiğini, nasıl yüz binlerce müslümanın katledildiğini, milyonlarcasının da mağdur edildiğini çok iyi hatırlıyoruz.

Şimdi Irak'ta ve Suriye'de belirli bölgeleri kontrolü altına alan, Libya'da etkinlik kurma çabası içinde olan DAİŞ aynı kirli gayeye hizmet ediyor. Afrika'nın çeşitli bölgelerinde terör eylemleri düzenleyen Boko Haram ve El Şebab gibi örgütleri de aynı kapsamda görüyoruz.

Dikkat ediniz birkaç şov amaçlı eylem dışında bu terör örgülerinin tüm zulümleri, tüm zararları müslümanlaradır. Biz dünyanın hiçbir yerinde masum insanlara yönelen hiçbir eylemi asla tasvip etmedik, tasvip etmiyoruz. Bu tür eylemlere tevessül edenleri inançlarına, kökenlerine, söylemlerine bakmaksızın terörist olarak terör örgütü mensupları olarak nitelendiriyoruz.

Bizim ülkemizde de PKK, DHKP-C gibi çeşitli terör örgütleri var. Aynı şekilde PKK Irak'ta, onun bir kolu olan PYD Suriye'de farklı isimler altında çok sayıda terör örgütü Avrupa başta olmak üzere çeşitli ülkelerde faaliyet gösteriyor. Bunların tamamı da müslümanların ve insanlığın ortak düşmanıdır. Maalesef kimi ülkelerin özellikle de batılı devletlerin terör örgütleri karşısında ikircikli bir tutum içine girdiklerini görüyoruz. İşte daha kısa zaman önce Nükleer Güvenlik Toplantısı'nda konuşmacıların dikkatimi çektiği bazı ifadeleri... Paris'teki, Brüksel'deki terör eylemlerinden bahsediyorlar; ama Ankara'daki, İstanbul'daki, Lahor'daki terör eylemlerinden bahsetmiyorlar."


DHA