Advertisement

Çin'de finans çevrelerinde “kral” olarak adlandırılan devlet kontrolündeki yatırım devi, dünyanın ikinci büyük hisse senedi piyasasını hareket ettirebilme konusunda eşsiz bir güce sahip.

Otoritelerin geçtiğimiz yıl 480 milyar dolarla donatmalarından bu yana gizemini koruyan kurumun taktikleri, taklitçi yatırımcılar ve benzer şekilde açığa satışçılar arasında şiddeti spekülasyonlara konu oldu. Şimdi ise yüzlerce Çin şirketinin zorunlu olarak beyan ettikleri yıllık raporları sayesinde resmi ismi China Securities Finance Corp. (CSF) olan “kral”a ilişkin net bir görüntü ortaya çıkıyor.

CSF'nin ismi aldatıcı olmanın çok ötesinde.

CSF ismi aldatıcı olmanın ötesinde. 600'den fazla şirketin en büyük 10 hissedarları arasında yer alan kurum, gösterge endekslerini domine eden bankaları, KİTleri ve tüketici şirketlerini tercih ediyor. Kurum, düşük sermayeli ve piyasayı daha az etkileyen şirketlere ise uzak duruyor. Disiplinli bir yatırımcı olan “kral”, ortalamanın üzerinde karlılığa sahip olan şirketleri hedefliyor ve herhangi bir şirkette alım yaptığı hisse senedi miktarı serbest dolaşımdaki hisselerin yüzde 3'ünü aşmıyor.

Hong Kong'da Pictet Asset management Çin hisse senetleri birim yöneticisi Pauline Dan, “Devlet stratejisi hakkında bir miktar daha fikir verebilir. Ne yaptıklarını ya da gelecekte ne yapacaklarını açıklama taraftarı değiller” dedi.