Advertisement

ABD'de işsizlik maaşından yararlanmak için başvuranların sayısı geçen hafta beklenmedik bir şekilde 42 yılı aşkın sürenin en düşük seviyesine indi. Bu durum, işverenlerin ilk çeyrekte sıkıntılı durumdaki bir ekonomi hakkında iyimser olduğunu işaret ediyor.

İşsizlik başvuruları 9 Nisan'da biten haftada 13,000 düşerek 253,000'e geriledi ve Aralık 1973'ten bu yana en düşük seviyesine indi. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, işsizlik başvurularının 270,000 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyordu. Süregelen işsizlik başvuruları da düştü ve Ekim ortasından bu yana en düşük seviyesine geldi.

İşten çıkarmaların yavaş olması ve bununla birlikte işe almaların artması, şirketlerin ekonomideki zayıflığın ötesine baktıklarını işaret ediyor. Sekiz yılın en düşük seviyesi yakınındaki işeizlik oranı ve sağlıklı istihdam görünümü, bazı ekonomistlerin tüketici harcamalarının ve büyümenin bu çeyrekte artış göstereceği tahmininde bulunmasına yol açıyor.

New York'ta RBC Capital Markets LLC kıdemli ABD ekonomisti Jacob Oubina, veri öncesi yaptığı değerlendirmede, "İşsizlik başvuruları istisnai bir şekilde düşük seviyelerde," dedi ve "İşgücü piyasası sıkı ve işverenlerin bir kısmında işe almaları sürdürme konusunda isteklilik var. ÜCretlerin hızlanmasını bekliyoruz" şeklinde görüş bildirdi.

Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminleri 252,000 ile 290,000 arasında geldi ve önceki haftanın verisi 267,000'den 266,000'e revize edildi.

Daha az volatil bir gösterge olan dört haftalık hareketli oratalamalra göre işsizlik başvuruları 266,500'den 265,000'e düştü.