Advertisement

Destek Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Kutay Gözgör, TL varlıkları değer kazanırken TL'nin dolar karşısında değer kaybettiğini belirterek, bunda faiz indirimi beklentisinin etkili olduğunu kaydetti.

Gözgör yazılı açıklamasıyla, parite, endeks ve küresel ekonomiye ilişkin değerlendirmeler yaptı.

Gözgör, gelişmekte olan ülke para birimlerinin Amerika Merkez Bankası'nın (Fed) yıl sonunda dört faiz artışı beklentisini ikiye revize etmesi ve yıl sonu faiz oranı tahminlerini yüzde 1’in aşağısına kadar düşürmesi sonrası değer kazanmaya başladığını anımsattı.

"Yılbaşında bu yana diğer gelişmekte olan ülke para birimlerine baktığımızda, Brezilya Real’inin yüzde 12, Malezya Ringiti’nin yüzde 9,50, Endonezya Rupisinin yüzde 5, Güney Afrika Rantının yüzde 5,50 değer kazandığını görüyoruz." diyen Gözgör, "Türk Lirası ise yılbaşından bu yana yüzde 2,14 değer kazandı. Endeks tarafına baktığımızda ise BIST 100 endeksi gelişmekte olan ülke Borsaları arasında Brezilya borsası Bovespa’dan sonra en çok değer kazanan ikinci borsa oldu." bilgilerini verdi.

"50 baz puanlık faiz indirim beklentisi fiyatlanıyor" 

Endeksteki yükseliş trendinin aksine TL’nin diğer gelişmekte olan ülke para birimlerine göre daha az değer kazandığını belirten Gözgör, Türkiye’de enflasyon oranının gıda fiyatlarında yaşanan düşüşle birlikte yıllık bazda yüzde 7,46 seviyesine gerilemesi sonrası piyasaların mart ayında başlanılan faiz indirimlerinin devam edeceği beklentisini yükselttiğini aktardı.

Önümüzdeki hafta yapılacak Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) koridorun üst bandında 50 baz puanlık faiz indirimi gerçekleştirebileceğini belirten Gözgör, "Bu beklenti TL’nin diğer ülke para birimlerine göre daha az değer kazanmasında etkili oluyor." ifadelerini kullandı.

"Dolar/TL kuru 2,91 seviyesine kadar yükselebilir"

Fed üyelerinin yıl sonu faiz oranı tahminini aşağı yönlü revize etmesinde başta Çin ekonomisi olmak üzere küresel ekonomik yavaşlamaya vurgu yaptığını hatırlatan Gözgör, "Ancak, son zamanlarda Çin ekonomisinden olumlu haberler geliyor. Bu durum Fed’in küresel piyasalarda yaşanan gelişmelerden daha az endişe etmesine neden olup doların küresel olarak bir miktar değer kazanmasında etkili oluyor. TCMB’nin faiz indireceği beklentisi, Çin ekonomisinde yaşanan toparlanma ve FED’in biraz daha şahin olabileceği beklentisi TL’nin daha az değer kazanmasında etkili oldu. Bu gelişmeler ışığında baktığımızda USDTRY paritesi 2,87 seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlaması halinde yükselişlerini 2,89 – 2,9150 aralığına taşıyabilir." değerlendirmesini yaptı.

"BIST 100 en çok kazandıran ikinci borsa "

BIST100 Endeksi'nin küresel olarak pozitif ayrışmasında TCMB’nin faiz indireceği beklentisinin, petrol fiyatlarında yaşanan yükselişle paralel küresel endekslerin olumlu olmasının ve dolar bazında endeksin bir miktar ucuz olmasının etkili olduğunu kaydeden Gözgör, değerlendirmelerini şöyle tamamladı:

"TCMB’nin faiz indireceği beklentisinin endeksin yükselişinde daha etkili oldu. Faiz oranlarının düşürüleceği beklentisi bankacılık sektörüne olumlu yansıyor. Bankacılık sektörünün yükselmesi de endeksi destekliyor. Teknik görüntüye baktığımızda, BIST 100 endeksi bir miktar kar realizasyonları yaşayabilir. Ancak 82.500 seviyesinin üzerinde kalınması halinde yükselişler 87.000 – 87.500 aralığına doğru devam edebilir."